W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych obchodzi jubileusz 90-lecia istnienia. Po odzyskaniu niepodległości odrodzone państwo polskie stanęło przed poważnym zadaniem stworzenia jednolitego i nowoczesnego systemu ubezpieczeń społecznych. W pierwszej kolejności trzeba było ujednolicić prawodawstwo pozaborcze oraz dostosować je do ówczesnych polskich realiów społeczno-politycznych. Prace nad stworzeniem polskiego systemu ubezpieczeń społecznych rozpoczęły się jeszcze w trakcie I wojny światowej, w 1917 r. Ujednolicanie systemu trwało kilkanaście lat, aż ostatecznie 90 lat temu doszło do uchwalenia ustawy „o obowiązkowem ubezpieczeniu społecznem”, zwanej scaleniową. Jednocześnie powoływało do życia nową – centralną i powszechną – instytucję ubezpieczeniową: Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obejmował on swym działaniem obszar całej Rzeczpospolitej. Jego siedzibą była Warszawa. W skład Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wchodziły oddziały terenowe działające w Poznaniu, Chorzowie, Krakowie, we Lwowie i w Łodzi.
Zarządzeniem ówczesnego Prezesa ZUS - Stefana Będkowskiego z dniem 1 września 1975 r. utworzono Oddział ZUS w Pile obejmujący swoim zakresem działania całe województwo, w skład którego weszły Inspektoraty w Chodzieży, Wałczu i Złotowie. Natomiast w 1980 r. przy Oddziale ZUS w Pile powstały dwa nowe Inspektoraty w Wągrowcu oraz w Czarnkowie.
A oto pytanie konkursowe: Proszę podać dokładną datę powstania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i za jakiego prezydenta Polski do tego doszło?
Odpowiedzi należy wysłać na adres redakcja@tvasta.pl
Na Wasze maile czekamy do końca dnia, czyli do 24.00 w poniedziałek 23 września.
fot. archiwum
Komentarze
Zobacz także