Mieszkania drogie... i coraz droższe

24.09.2024   Autor: Artur Maras
1370---181
Ceny nieruchomości nadal będą rosły, ale już nie tak skokowo jak dotychczas. W Pile mieszkań nie brakuje, ale ceny porównywalne są z tymi z większych miast. Zmieniły się także trendy i potrzeby klientów, o czym można było przekonać się w trakcie 4. Pilskich Targów Nieruchomości.  
 
To co dzieje się na pilskim rynku deweloperskim, odpowiada aktualnym zapotrzebowaniom i trendom. Czego obecnie poszukują klienci biur nieruchomości? 
 
- Najczęściej szukają 2-3 pokojowego mieszkania w nowym budownictwie. Są to zazwyczaj młode rodziny, które chcą rozpocząć swoją drogę mieszkaniową, ale jest też sporo inwestorów, którzy poszukują nieruchomości typowo inwestycyjnie - przyznaje Patrycja Wojciechowska, pośredniczka nieruchomości. 
 
Zdecydowana większość klientów kupuje mieszkanie na kredyt, bo nadal wolimy mieć coś na własność.  
 
- Mimo, że te kredyty hipoteczne nie są tak tanie jak to było kilka lat temu, bo mamy zdecydowany wzrost oprocentowania kredytów, ale widzimy, że ludzie są zainteresowani, bo bardzo często raty kredytów są niższe niż kwota wynajmu za mieszkanie - tłumaczy Sandra Zamojda, ekspert kredytowy.


 
Ceny mieszkań za metr kwadratowy kształtują się w Pile od około 5,5 tys. zł w przypadku mieszkania z rynku wtórnego, do nawet ponad 10 tys. zł w nowym budownictwie.  
 
- Porównując np. do mieszkań w Bydgoszczy, ta rozbieżność nie jest duża. Wydaje mi się, że jesteśmy dość drogim miastem. Natomiast patrząc z drugiej strony na ceny mieszka w miejscowościach mniejszych, takich jak Trzcianka i Chodzież, to te ceny są mocno zbliżone do tych cen w Pile - mówi Marcin Barański, pośrednik nieruchomości. 
Musimy pogodzić się z tym, że ceny nieruchomości będą stale rosły, bo rosną koszty developerów - dodają eksperci. W górę poszły ceny materiałów budowlanych czy robocizny. Na rynku nieruchomości widać także nowy trend. 
 
- Pojawia się coraz więcej osób, które rezygnują z zakupu domu i wymieniają to na komfortowe mieszkanie. Jest to jednak wygoda obsługi. Zamykam drzwi, wyjeżdżam na wycieczkę, nie martwię się o trawnik czy rynny - przekonuje Krzysztof Furman, właściciel Grupy Furman, organizator targów. 

Coraz bardziej popularny jest także trend mieszkań inteligentnych, czyli smart.  
 
- Bardzo dużo ludzi stosuje to w tej chwili już w swoich domach, które budują. Jest to inteligentny system na te czasy. Mamy to już w drugiej inwestycji i będziemy to na pewno też stosować w kolejnych - zapewnia Karolina Nisiewicz-Piszel, Abita Developer. 
 
Dzięki jednemu panelowi na ścianie lub przy pomocy aplikacji na smartfonie, można jednym przyciskiem włączyć lub wyłączyć oświetlenie czy ogrzewanie. W ten sposób można także zakręcić zawór wody. Ważna jest także jakość wykonania inwestycji, dostępność skrytek lokatorskich czy parkingów oraz otoczenie. 
 
- Świadomość klientów, bardzo rośnie. Każdy odbiór mieszkania jest teraz z inspektorem. Oświetlenie, place zabaw i zieleń. To są rzeczy, które są bardzo ważne. Krajobraz wokół obiektów kubaturowych jest bardzo ważny - przyznaje Joanna Liput, Termopil-Bud. 
 
Kupując swoje wymarzone M zwracamy również coraz częściej uwagę na ekologię, w tym możliwość wykorzystania deszczówki czy energooszczędne rozwiązania jak pompy ciepła czy fotowoltaika.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group