Dlaczego warto zatrudnić osoby z niepełnosprawnościami?

27.09.2024   Autor: Agnieszka Kledzik
---464
- Odkryj potencjał osób z [nie]pełnosprawnościami i wyróżnij się na rynku – to tytuł konferencji dla pracodawców. Eksperci przekonywali, że warto inwestować w takich pracowników.  
 
W Nadnoteckim Instytucie UAM spotkali się przedsiębiorcy. Ci z doświadczeniem zatrudniania osób z niepełnosprawnościami i ci, którzy tego doświadczenia nie mają.  
 
- Nawet jeżeli po tym dzisiejszym spotkaniu, po tej dzisiejszej konferencji będzie tak, że jedną osobę, ktoś z tego grona włączy, zatrudni - to już jest robienie dobra - zapewnia Ewelina Kozłowska, specjalistka HR w firmie voestalpine Fastening Systems. 
 
Dobra - nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami. A ich zatrudnianie wcale nie jest zbyt kosztowne. Taki pracownik nie ustępuje też pełnosprawnym w pracy, jest tak samo wydajny - przekonują ci, którzy obcują z nimi na co dzień. Można się też wiele od nich nauczyć.  
 
- Nauczyły mnie te osoby, że trzeba się cieszyć każdą chwilą, tu i teraz, ponieważ to się może jak domek z kart rozsypać w ciągu jednej doby, znam takich przypadków wiele i tak często - przyznaje Krzysztof Trawiński, prezes Stowarzyszenia Krok po Kroku HSA.
 
To wymierne korzyści dla współpracowników. Dla pracodawców też jest dużo ulg. Dofinansowanie do wynagrodzenia i do składki ZUS, dotacja do wyposażenia miejsca pracy, refundacja szkoleń, obniżenie wpłat na PFRON. Do tego dochodzą jeszcze korzyści niematerialne. 
 
- Te osoby swoim codziennym wkładem, zaangażowaniem w wykonywaniu swoich codziennych obowiązków, pokazują, że warto dlatego jest to nieoceniona wartość, z której po prostu trzeba skorzystać, myślę, że organizacje niezatrudniające osób z niepełnosprawnościami wiele tracą - przekonuje Kinga Zaremba, specjalistka HR w firmie Asta-Net. 

 
W krajach zachodnich co druga osoba z niepełnosprawnościami pracuje. W Polsce tylko co trzecia.  Dużym problemem jest brak jednolitych przepisów zwłaszcza tych dotyczących wydawania orzeczeń o niepełnosprawności.  
 
- Mamy ogromny potencjał jeszcze bardzo dużej liczby osób, które nie znalazły miejsca pracy na rynku. Powody są po różnych stronach, te osoby nie wiedzą, że mogłyby pracować, pracodawcy nie wiedzą, że mogą uzyskać dofinansowanie - mówi Grzegorz Marciniak, prezes Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski. 
 
Przepisy dotyczące orzekania o niepełnosprawności będą modyfikowane tak, aby się wzajemnie nie wykluczały. Tym mają się zająć posłowie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group