Czystsze powietrze w pilskich szkołach
02.10.2024 Autor:
Artur Maras
W 1937 r. inżynier William Wells z Harvardu zastosował lampy UV-C w szkołach na przedmieściach Filadelfii, aby zwalczać rozprzestrzenianie się Odry. Okazało się, że zachorowalność wśród dzieci znacznie spadła. Potem technologia była wykorzystywana m. in. w przemyśle. Pod strzechy trafiła w dobie pandemii. Firmy prześcigały się w produkcji prostych urządzeń, które będą skutecznie oczyszczać powietrze z wirusów i bakterii.
- To jest oczyszczasz, natomiast źródłem tego systemu są lampy UV-C. Jak wiemy, światło UV-C ma taką właściwość, że powoduje eliminację wszystkich drobnoustrojów z otoczenia. Wystarczy, że przez krótką chwile ta wiązka światła UV-C o specjalnej specyfice pada - tłumaczy Nikodem Maciejewski, wiceprezes zarządu Signify.
Przy której wirusy oraz bakterie nie mają żadnych szans. Sprzęt pobiera powietrze do wnętrza i wypuszcza już oczyszczone. Co ciekawe wykorzystane w tych oczyszczaczach lampy produkowane są w pilskich zakładach Signify. Pierwsze trzy urządzenia wykorzystujące tę technologię trafiły do Szkoły Podstawowej nr 11 na Jadwiżynie.
- Mamy nadzieję, że dzięki temu frekwencja w szkle będzie lepsza. Pomyśleliśmy o szkolnej stołówce, gdzie te zanieczyszczenia są w dużej mierze rozprzestrzeniane głównie ze względu na duża ilość dzieci zbierających się w jednym miejscu - wyjaśnia Agnieszka Podanowska, wicedyrektorka SP nr 11 w Pile.
Dwa pozostałe oczyszczacze staną w przyszłej pracowni ekologicznej oraz gabinecie szkolnej pielęgniarki. Firma Signify przekaże nieodpłatnie do pilskich szkół, przedszkoli i żłobków oraz do Domu Pomocy Społecznej łącznie 84 takie urządzenia.