Mieszkanie treningowe służy osobom niepełnosprawnym, z zaburzeniami psychicznymi oraz niezaradnym życiowo. Malina ma 26 lat i nie radziła sobie w codziennym życiu.
- Nie umiem gotować. Nie radzę sobie nie raz społecznie. Borykam się z chorobami - przyznaje Malina.
38-letnia Monika chce się w końcu usamodzielnić.
- Na co dzień siedziałam w domu i za bardzo nie miałam kontaktu z ludźmi. Chciałam się nauczyć samodzielności, bo chcę się już wyprowadzić z domu - przyznaje Monika.
37-letnia Natalia również ma problem w kontaktach z ludźmi. Ale nie radziła sobie również z załatwianiem spraw urzędowych.
- Wypisywanie różnych papierów do sądu, do urzędów różnych. Ogólnie wszystkie związane..., że tak powiem biurowe - mówi Natalia.
Kobiety, które korzystają z mieszkania treningowego znały się wcześniej, ponieważ brały udział w zajęciach w wyrzyskim Dziennym Domu Pomocy.
A osoby, które na nowo uczą się samodzielności mają do dyspozycji mieszkanie w pełni wyposażone. Każda z kobiet ma do dyspozycji swój pokój oraz do wspólnego użytku łazienkę, kuchnię i taras. Zaczynają tam dzien poranną toaletą i śniadaniem. Osoby przebywające w mieszkaniu treningowym nie mogą pracować zawodowo. Dlatego po porannych obowiązkach udają się do wyrzyskiego Dziennego Domu Pomocy. Tam biorą udział w zajęciach, które trwają do 4 godzin. Potem wracają do mieszkania treningowego, gdzie...
- Robią treningi finansowe, planują zakupy pod okiem terapeuty, pracownika socjalnego - dodaje kierowniczka domu.
A pobyt trwa tam od kilku tygodni do kilku miesięcy. W zależności od tego jak sobie podopieczni radzą z nauką samodzielności. Z tego projektu mieszkania treningowego mogą korzystać mieszkancy gmin Wyrzysk, Łobżenica, Wysoka i Białośliwie. A potrwa do grudnia 2026 roku. Autorem tego projektu jest Fundacja Ciszum.