Jak zapobiegać kryzysom psychicznym? Jak zadbać o własne zdrowie psychiczne? Na te pytania próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy pikniku integracyjnego “Zdrowie psychiczne – Naturalnie", którym odbył się w wałeckiej “Morzycówce. Nieprzypadkowo spotkali się 10 października, czyli w “Dniu zdrowia psychicznego”.
Wałeckie spotkanie przed wszystkim skierowane było do ludzi dorosłych, którzy na co dzień korzystają z pomocy ośrodków dla osób niepełnosprawnych, jak na przykład Środowiskowe Domy Samopomocy czy Warsztaty Terapii Zajęciowej. - Będziemy wracać do takich przesłanek zdrowia psychicznego, które są na wyciagnięcie ręki. Czyli jedz zdrowo, dbaj o ruch, śmiej się, dbaj o emocje, dbaj o relacje - powiedziała kierowniczka Środowiskowego Domu Samopomocy w Wałczu Anna Baculewska.
Dla osób z niepełnosprawnościami kluczowe jest niezamykanie się ze swoimi problemami w domu. Ważne jest, aby się otworzyć na relacje z innymi ludźmi, bo to integruje i pozwala nabrać pewności. - Jednym z symptomów choroby psychicznej, czy kryzysu psychicznego jest zamykanie się ze swoim problemem w czterech ścianach jeszcze. To wszystko ma służyć temu, żeby nabierali pewności nasi uczestnicy i wychodzili w środowisko - dodała.
W pierwszej kolejności, zamiast od razu udawać się do specjalisty, można skorzystać z tego co daje nam natura. Wystarczy w tygodniu spędzić 2 godziny w lesie. Być odizolowanym od jakichkolwiek bodźców zewnętrznych. A taka kontemplacja w otoczeniu natury to tak zwany kąpiele leśne. - Tu chodzi o to, aby być w lesie. Czyli słuchać, oglądać, wąchać dotykać i w zasadzie wystarczy być w tym lesie - tłumaczy certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych Ada Szczerbo-Niefiedowicz.
Bez wątpienia na nasze samopoczucie psychiczne wpływa również odpowiednie żywienie. Jak podkreślają specjaliści warto jeść regularnie i zdrowo. A zdrowo to znaczy, że posiłki powinny być bogate... - W witaminy, składniki mineralne. Białko, które jest ważne dla naszych komórek, dla mózgu. Składniki mineralne, które wzmacniają naszą krew, kości - wyjaśnia terapeutka zajęciowa w Środowiskowym Domu Samopomocy w Wałczu Małgorzata Kowalewska. Jak się okazuje najczęstszy i największy błąd związany z nieprawidłowym żywieniem jest prozaiczny. Można go w bardzo prosty sposób naprawić. - Ludzie przeważnie nie zjadają śniadań. Jak dla mnie śniadanie jest podstawą, ono daje nam energię, daje nam budulec na cały dzień - dodaje. A jeżeli nie zjemy tego pierwszego posiłku, odkładamy go później. To potem jemy w nadmiarze, a to powoduje choroby związane z metabolizmem czego przykładem jest otyłość. A ta ma kolejny negatywny wpływ na nasze psychiczne samopoczucie.