Świętują nauczyciele i pedagodzy. 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. I choć to radosne święto, to cały czas wracają te same problemy, czyli niedofinansowanie oświaty i rezygnujący z zawodu nauczyciele.
W piątek w trakcie powiatowych uroczystych obchodów Dnia Edukacji Narodowej, najlepsi nauczyciele z powiatu pilskiego otrzymali nagrody i wyróżnienia. I tak jak pozostałym kolegom i koleżankom po fachu marzy im się, że... - Klasy będą mniejsze, że uczniowie z dostosowaniami będą czuli się dobrze w klasach. Chciałabym, aby w szkole funkcjonowała interdyscyplinarność. Aby uczniowie widzieli związek pomiędzy przedmiotami, których się uczą. Chciałabym, aby były także pieniądze - przyznaje nauczycielka języka polskiego Katarzyna Włodkowska.
I to nie tylko na wyższe wynagrodzenia w edukacji, ale także na szkolenia oraz na nowoczesne narzędzia i programy czy doposażenie sal lekcyjnych. - Dla mnie najważniejszym byłoby, abyśmy mogli w naukach przyrodniczych móc eksperymentować, móc pracować w bardzo małych grupach. Szczególnie ważne jest dla przedmiotów rozszerzonych, gdzie ten eksperyment daje możliwość zrozumienia tych wszystkich zjawisk, które nas otaczają - dodaje nauczyciel chemii Tomasz Wołowiec.
A to daje także szanse na lepsze wyniki na maturze. To z kolei otwiera furtkę absolwentom na rozpoczęcie edukacji na wyższym poziomie. W pilskiej Akademii Nauk Stosowanych ślubowanie przyjęło blisko 500 nowych studentów. Choć i na tym etapie kształcenia, przed uczelniami wyższymi stoją nowe wyzwania. - Myślę, że zmiany są zawsze potrzebne, bo reagujemy na to co dzieje się na rynku pracy i na to co dzieje się na świecie. Zmiana i postęp nauki jest tak ogromny, że musimy za nią nadążać i my to robimy. W tym kontekście realizujemy nasze laboratoria, centra medyczne i w ten sposób staramy się dotrzeć do młodzieży, aby tę najnowszą wiedze mieli i potrafili odnaleźć się na rynku pracy - powiedział rektor Akademii Nauk Stosowanych w Pile dr hab. Donat Mierzejewski.
Na pilską uczelnię uczęszcza 1300 studentów, którzy kształcą się na 12 kierunkach. Przez 24 lata ANS wykształcił ponad 11 tys. osób.