O 9,7% wzrosły ceny użytkowania mieszkania lub domu i nośniki energii, a o 9% edukacja i o 7,4% restauracje i hotele. Na drugim biegunie są odzież i obuwie, tu ceny spały o 1,8% i transport, spadek o 1,5%.
Sprawdź jak ceny grup towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2024 r. zmieniły się w porównaniu z wrześniem 2023 r.https://t.co/EgquSMSyts#GUS #statystyki #WskaźnikCen pic.twitter.com/MpCNpDEXki
— GUS (@GUS_STAT) October 15, 2024
- Październik przyniesie lekki wzrost inflacji, jednak od listopada zacznie ona spadać. Koniec roku prawdopodobnie przyniesie wyniki zbliżone do 4,5 proc. Tempo wzrostu cen żywności będzie niższe niż obecnie. Również paliwa będą tańsze w stosunku do ubiegłego roku" - podkreślają ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Jak dodają ekonomiści, początek 2025 roku będzie mocno uzależniony od decyzji administracyjnych w sprawie cen energii. - Niemniej inflacja będzie wyraźnie przekraczać górną granicę celu NBP. Powrót do dopuszczalnego pasma wahań nastąpi raczej dopiero w sierpniu - po około 14 miesiącach od wyjścia poza cel NBP - podkreślono.
fot. poglądowa Pixabay
Komentarze
Zobacz także