Walka z nowotworami. Konferencja w Pile

18.10.2024   Autor: Artur Maras
899---

Przybywa chorych na nowotwory. Zarazem wzrasta ich wykrywalność i skuteczność leczenia. Medycyna dysponuje coraz lepszymi i bardziej zaawansowanymi możliwościami. Żelazna zasada jest jedna – rak im wcześniej wykryty, tym większa szansa na pełne wyleczenie.  


Odpowiednia dieta, ruch i ćwiczenia oraz odpowiednia ilość snu - to jedna z recept na życie bez nowotworu. - Starać unikać się czynności stresowych, unikać używek o ile to możliwe i badania profilaktyczne. U kobiet badania cytologiczne w kierunku raka szyjki macicy, a jeśli chodzi o raka piersi to mammografia - podkreśla dr n. med. Piotr Martenka, kierownik Ośrodka Radioterapii w Pile. 

Z kolei u mężczyzn po 40 roku życia badanie prostaty. Najprościej sprawdzić stężenie markera nowotworowego PSA z krwi. Czyli szybko i bezboleśnie. A z rakiem prostaty nie ma żartów. - Rak prostaty to nowotwór najczęściej rozpoznawany wśród mężczyzn. Stanowi też drugą po raku płuca przyczynę zgonów. W tej chwili rozpoznajemy około 17 tys. 400 przypadków tego nowotworu rocznie. A zgodnie z prognozami do 2040 ta liczba może wzrosnąć do 47 tys. - zaznacza kierownik Zakładu Epidemiologii i Profilaktyki Nowotworów Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu dr n. med. Agnieszka Dyzmann-Sroka.
 


Lekarze jak mantrę powtarzają, że wcześnie wykryty nowotwór daje spore szanse na pełne wyzdrowienie. - Generalnie jakikolwiek nowotwór wykryty o jedno stadium wcześniej zwiększa szanse na całkowite wyleczenie, aż o 25% -  dodaje dr n. med. Agnieszka Dyzmann-Sroka. - W wielu nowotworach to game changer jak mówią Amerykanie, czyli zmienia wszystko. W wielu nowotworach wcześnie rozpoznany nowotwór, nawet złośliwy, jest całkowicie wyleczalny, a na pewno u sporego odsetka chorych - przyznaje dr Martenka. 
 
Dzięki nowoczesnej medycynie i coraz bardziej zaawansowanym procedurom. W naszym województwie prym w leczeniu chorych na nowotwory wiedzie Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu. Placówka powstała 70 lat temu. - W 2006 roku, po raz pierwszy na konwencie marszałków w Kaliszu zostało powiedziane, że w województwie wielkopolskim są białe plamy. Taka największa i pierwsza biała plama była w Kaliszu, ale zaraz po niej drugi taki obszar z brakiem dostępu do niektórych świadczeń onkologicznych był na północy wielkopolski właśnie w Pile - zauważa dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu prof. dr hab. Julian Malicki
 

Po 13 latach planów, udało się otworzyć w Pile filię Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Budynek działa przy ul. Rydygiera. - Mamy możliwość leczenia wszystkich nowotworów. Nasze aparaty są wszechstronne, tak jak staramy się, aby nasza wiedza była wszechstronna - konkluduje dr Martenka. W ciągu pięciu lat pilski Ośrodek Radioterapii pomógł ponad 2,5 tys. pacjentów z Piły i regionu. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group