Nerwice czy stany lękowe to tylko część z listy zaburzeń psychicznych, na które cierpią żołnierze. Jak sobie z nimi radzić i jak im zapobiegać można było się dowiedzieć podczas konferencji zorganizowanej przez 100 Batalion Łączności w Wałczu.
Zaburzenia natury psychicznej u żołnierzy nie tylko są wynikiem czynnego udziału w misjach czy działaniach wojennych. Szkolenia wojskowe nie zawsze przygotują ich do okoliczności, w których muszą się szybko zaaklimatyzować. Przykładem tego są zagrożenia na granicach naszego kraju czy pomoc powodzianom. - Muszą realizować obowiązki z dnia na dzień, z godziny na godzinę nawet. Czasami to powoduje dyskomfort w ich poczuciu bezpieczeństwa. Wydaje mi się, że to jest największym odczuciem braku stabilności. Do tego musimy ich przygotowywać - wyjaśnia sierż. Przemysław Łukasik z 100 Batalion Łączności w Wałczu.
Zmiana pokoleniowa w wojsku pokazała, że trzeba zmienić też podejście do młodych żołnierzy. A chodzi o tak zwane pokolenia Alfa, czyli ludzi urodzonych po 2010 roku i pokolenie Zet urodzonych przed 2010 rokiem, a po 1995. - To są ludzie, którzy mają zupełny inny pogląd na życie niż ludzie z mojego pokolenia, czy pokolenia dowódców plutonów, dowódców drużyn - dodaje dowódca 100 Batalionu Łączności w Wałczu ppłk. Krzysztof Dąbkiewicz.
To wszystko powoduje, że u żołnierzy mogą wystąpić różnego rodzaju problemy. - Zaburzenia nerwicowe, zaburzenia lękowe. To są tego typu trudności, które nie pozwalają właściwie generować tych czynników, które pozwalają na swobodne funkcjonowanie w otoczeniu - tłumaczy psycholog dr Joanna Zborowska.
Jak w każdej trudnej życiowej sytuacji bardzo istotny wpływ na dobre samopoczucie i radzenie sobie ze stresem ma rodzina. To ona stanowi pierwszego psychoterapeutę. - Rodzina może być przede wszystkim wsparciem. Po prostu wykazać się zrozumieniem, nie oceniać, ale rozumieć - dodaje psycholog. A w przypadku, gdy problem jest poważniejszy, żołnierze mogą już liczyć na pomoc specjalisty. Tak jest w 100 Batalionie Łączności w Wałczu. Dowódca jednostki ma konsultanta do spraw psychoprofilaktycznych i każdy żołnierz potrzebujący wsparcia, może liczyć na pomoc psychologa.