W lipcu światowe media zelektryzowała wiadomość o zatrzymaniu 76-letniego Ismaela Zambada czyli El Mayo. Mężczyzna do czasu zatrzymania przez FBI był jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców na świecie. Meksykańskiego bosa narkotykowego zatrzymano dekadę po ujęciu najpotężniejszego bossa narkotykowego czyli słynnego El Chapo.
- Wtedy to doszły do głosu tzw. nowe strzelby. To są ludzie, który mają zupełnie inną mentalność. Stawiają na szybki zysk. Terroryzują miejscową ludność. W głównej mierze jest to zarobek polegający na produkcji i sprzedawaniu głownie narkotyków syntetycznych - powiedział dr hab. Piotr Chomczyński, Katedra Kryminalistyki ANS w Pile.
Takich jak fentanyl. Oryginalnie substancja ta powstała w 1959 roku jako lek 100-krotnie silniejszy od morfiny. Jego ciemna strona to silne uzależnienie i wysoka toksyczność. W dodatku jest tani w produkcji.
- Koszt produkcji 2 mg fentanylu to jakieś 10 centów, a sprzedawany jest za 22-25 dolarów. Profity są ogromne - mówił Rodrigo Cortina Cortes, specjalista ds. handlu narkotykami Meksyku.
- W zeszłym roku raporty europejskie stwierdziły, że w Niemczech zginęło ponad 70 osób. W Polsce pierwsze przypadki ujawniono w Poznaniu. Ale także chociażby w niewielkim Żurominie około 5 osób zatruło się ze skutkiem śmiertelnym - powiedział dr hab. Piotr Chomczyński, Katedra Kryminalistyki ANS w Pile.
Policja często czuje się bezradna wobec zorganizowanych grup przestępczych. Co chwila pojawiają się coraz to nowe i trudniejsze do wykrycia sposoby handlu narkotykami, w tym przez Internet.
- Istnieją np. narkoinfluenserzy. To są młodzi ludzie, którzy reklamują w Meksyku narkotyki, jeśli ktoś jest zainteresowany, klika i zamawia. Pojawia się dron i narkotyk jest dostarczony - mówił dr hab. Piotr Chomczyński, Katedra Kryminalistyki ANS w Pile.
Eksperci przewidują, że problem związany z fentanylem i skutkami jego zażywania będzie stale narastać. Także w Polsce.