O co pytają ankieterzy GUS?

21.10.2024   Autor: Redakcja
---1967
Ankieterzy GUS w październiku przepytują mieszkańców Wielkopolski. Pytają mi.in. o budżet domowy, transport czy o podróże. 
 
- Badanie aktywności ekonomicznej ludności (BAEL). Okres badania: cały rok – badanie ciągłe. 
Jest to jedno z podstawowych badań prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny w obszarze rynku pracy. Umożliwia bieżącą ocenę stopnia wykorzystania zasobów pracy, otrzymujemy z niego informacje o pracujących, bezrobotnych oraz biernych zawodowo. Nie tylko o liczbie ale i charakterystyce tych grup, w tym istotne informacje o przyczynach bierności na rynku pracy. Ponadto w 2024 r. w ramach Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności są zbierane dodatkowe informacje o osobach młodych na rynku pracy.
 
- Badanie budżetów gospodarstw domowych (BBGD). Okres badania: cały rok – badanie ciągłe. 
To podstawowe źródło informacji o warunkach życia gospodarstw domowych: - poziomie i strukturze wydatków oraz dochodów, - spożyciu podstawowych artykułów żywnościowych, - wyposażeniu w przedmioty trwałego użytkowania, - warunkach mieszkaniowych, - subiektywnej ocenie sytuacji materialnej. Dzięki danym uzyskanym z badania możliwe są analizy warunków życia ludności oraz ocena wpływu różnych czynników, np. inflacji na kształtowanie się sytuacji materialnej podstawowych grup gospodarstw domowych.
 
- Kondycja gospodarstw do domowych (KDG). Okres badania: 7-16.10.2024 r.
Badanie kondycji gospodarstw domowych dostarcza informacji o zachowaniach respondentów jako konsumentów. Przedmiotem badania są opinie dotyczące ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju i sytuacji finansowej gospodarstw domowych, zdolności do oszczędzania oraz planów zakupu dóbr trwałego użytku. Informacje uzyskane z badania wykorzystywane są do oceny bieżącej sytuacji na rynku i oczekiwań konsumenckich, analizowania trendów oraz formułowania krótkookresowych prognoz gospodarczych.
 
- Badanie Mobilności Transportowej Ludności (BMTL). Okres badania: 16.09-24.11.2024 r.
Badanie mobilności transportowej ludności jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłoszone przez instytucje zajmujące się rozwojem transportu w Polsce. Celem badania jest zebranie informacji o sposobach przemieszczania się ludności: wykorzystanych środkach transportu, celach podróży i wyjazdach, czasie ich trwania oraz motywacjach podróży. Wyniki pomogą przy podejmowaniu decyzji infrastrukturalnych, aby usprawnić system transportowy w Polsce, ułatwiając mieszkańcom przemieszczanie się na krótkich i długich dystansach. Badanie mobilności transportowej ludności to badanie ankietowe, reprezentacyjne i obejmuje członków gospodarstw domowych z wylosowanych mieszkań, w wieku 6 lat i starszych. Realizowane jest ono metodą CAPI (wywiad bezpośredni realizowany przez ankietera statystycznego), i przeprowadzane przez Urząd Statystyczny w Szczecinie, który sprawuje również nadzór merytoryczny nad jego przebiegiem.
 
- Uczestnictwo mieszkańców Polski (rezydentów) w podróżach (PKZ). Okres badania: 1-21.10.2024 r.
Badanie jest źródłem informacji o krajowych i zagranicznych podróżach mieszkańców Polski. Zakres zbieranych danych obejmuje m.in.: podróże krajowe i zagraniczne mieszkańców Polski w celach prywatnych i służbowych, cechy społeczno-demograficzne wyjeżdżających mieszkańców Polski, kierunki wyjazdów, długość podróży, rodzaje wykorzystywanych miejsc zakwaterowania, wydatki związane z podróżami, przyczyny nieuczestniczenia mieszkańców Polski w podróżach. Badanie przeprowadzane jest co kwartał, na terenie całego kraju przez ankieterów, którzy są pracownikami urzędów statystycznych. Celem badania jest oszacowanie liczby podróży mieszkańców Polski oraz ich wydatków. Realizowane jest wspólnie przez Główny Urząd Statystyczny - Urząd Statystyczny w Rzeszowie, Narodowy Bank Polski oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
 
Dane osobowe zbierane w badaniach:
- są przetwarzane zgodnie z przepisami RODO – Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE,
- są objęte tajemnicą statystyczną na podstawie art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej, a za naruszenie tajemnicy grozi odpowiedzialność karna określona w art. 54 i 55 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.
Co się dzieje z odpowiedziami respondenta?
Do danych jednostkowych uzyskanych od respondenta mają dostęp jedynie pracownicy statystyki publicznej, wyłącznie w celu dokonania zestawień, opracowań i analiz. Udostępnianie danych odbiorcom i publikowanie ich możliwe jest dopiero po zgrupowaniu danych jednostkowych według określonych kategorii, np.: dla grup społeczno-zawodowych (emeryci, pracujący) lub danego przekroju terytorialnego (powiaty, województwa) i usunięciu cech identyfikacyjnych.

Tożsamość ankietera można sprawdzić:
– na stronie internetowej: https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/sprawdz-tozsamosc-ankietera
– poprzez infolinię statystyczną: 22 279 99 99
– telefonicznie pod numerami: 61 27 98 302 oraz 61 27 98 356.
 
opr. Wielkopolski Ośrodek Badań Regionalnych

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group