Rewitalizacja terenów nad Gwdą i hospicjum z nagrodą marszałka

21.10.2024   Autor: Redakcja
2312---64
Dwa projekty z Piły (rewitalizacja terenów nadrzecznych rzeki Gwdy i budowa hospicjum), a także nowoczesne placówki edukacyjne w Grzymysławicach (powiat wrzesiński) i Opatówku (powiat kaliski) – zwyciężyły w trzeciej edycji plebiscytu „Łączy nas WIELkopolskiE”.
 
Takiego wyboru dokonali internauci. O miano najbardziej wartościowych projektów unijnych walczyło 20 inicjatyw w czterech kategoriach: „Łączą nas… badania i rozwój”, „Łączy nas… architektura i kultura”, „Łączy nas… dobry klimat” oraz „Łączy nas… społeczna misja”. Ich twórcy spotkali się podczas drugiego dnia Europejskiego Forum Samorządowego „Local Trends”, w ramach eventu „Jak wiele nas łączy”.
 
Motywem przewodnim całego wydarzenia było pokazanie, że Wielkopolska jest otwarta, przyjazna i pełna ludzi, którzy mają pomysły i chcą działać.

- To Europejski Region Ludzi Aktywnych - mówił Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego, który podczas swojego wystąpienia podkreślił, że w realizacji zmian, jakie postępują w województwie, ważny jest pomysł. - Ja zawsze powtarzam, że Fundusze Europejskie to nie tylko szanse na pozyskanie środków, ale też inspiracja, motor do podjęcia działania. Myślę, że każdy z projektów, który brał udział w plebiscycie, jest wyjątkowy, bo one rzeczywiście oddziałują na otoczenie i robią coś dobrego, niosą coś istotnego dla naszego otoczenia – dodawał.

Finał plebiscytu był również dobrą okazją do przypomnienia o efektach 20-lecia Polski w UE. Tylko z programów regionalnych i krajowych zrealizowano w Wielkopolsce prawie 12 tys. projektów. To jakby każdy mieszkaniec gminy Czempiń (położonej 40 km na południe od Poznania) zrealizował po jednym projekcie UE - podkreślano. Równie imponująca jest kwota dotacji – 35 mld złotych.

W kategorii „Łączą nas… badania i rozwój” zwyciężył powiat wrzesiński, na którego terenie powstało Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach. To ośrodek, który służy rozwojowi kształcenia zawodowego w regionie. 

W kategorii „Łączy nas… architektura i kultura” głosujący docenili miasto Piłę, gdzie zrealizowano nie jeden, a aż dwa projekty związane z rewitalizacją przestrzeni miejskiej. Co ciekawe, miasto pozyskało nie tylko bezzwrotne środki w ramach Funduszy Europejskich, ale również skorzystało z pożyczki w ramach unijnego instrumentu JESSICA. Dzięki pozyskanym funduszom nie tylko powstały liczne miejsca odpoczynku i rekreacji, ale też obiekty sportowe czy skateplaza, w której projektowaniu brali udział młodzi mieszkańcy Piły.
 – Jesteśmy jednym z miast w Wielkopolsce, gdzie na weekend nie jeździ się poza miasto, ale spędza właśnie w jego odnowionym centrum, nad rzeką Gwdą - mówiła Beata Dudzińska, prezydent Piły.

 

Drugie miejsce w tej kategorii zajęło Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski za projekt, którego zadaniem było przybliżenie kultury kinematograficznej mieszkańcom mniejszych miejscowości województwa za pomocą organizacji małych kin społecznościowych „Za rogiem”. W kategorii nominowano również Muzeum Archeologiczne w Poznaniu za organizację rezerwatu archeologicznego na Ostrowie Tumskim czy miasto Leszno za prace modernizacyjne, które przyczyniły się nie tylko do poprawy wyglądu przestrzeni miejskiej, ale też zwiększenia udziału w kulturze poprzez organizację pracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w odnowionym budynku. Nominację otrzymała także Gmina Koźmin Wielkopolski za stworzenie pierwszego w Europie projektu miejskiego zrealizowanego z pożyczki JESSICA.

W kategorii „Łączy nas… dobry klimat” mieszkańcy wielkopolski docenili projekt budowy szklarni dydaktycznej oraz placu manewrowego do nauki jazdy w Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku

W kategorii „Łączy nas… społeczna misja” zwyciężył projekt zrealizowany przez Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile. W ramach tej inwestycji powstało wyjątkowe hospicjum z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym, gdzie pomocną dłoń, dobre serce oraz drugi dom mogą znaleźć osoby wymagające opieki długoterminowej lub paliatywnej. W nowym ośrodku na pacjentów czeka nie tylko doskonała atmosfera zapewniona przez doświadczoną kadrę, ale też profesjonalna opieka specjalistyczna, którą zapewnia wykwalifikowany zespół złożony z lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, neurologopedy, psychologa i opiekunów medycznych.

­– Dzięki Funduszom Europejskim, mogliśmy zrealizować marzenia wielu osób – stwierdziła Józefa Wiśniewska, wiceprezes Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej. 

fot. i opr. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group