Konferencja “Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie w środowisku lokalnym – 20 lat doświadczeń” zgromadziła specjalistów z zakresu prawa i praktyków, na co dzień spotykających się z różnymi przejawami przemocy.
- Tak naprawdę mówimy o czterech aspektach przemocy dzisiaj już głośno, o przemocy psychicznej, przemocy fizycznej, przemocy ekonomicznej i przemocy seksualnej i o tyle, o ile na początku wprowadzenia przepisów mówiliśmy tylko o tej którą można był zauważyć gołym okiem, czyli o fizycznej, dzisiaj zarówno przemoc psychiczna, ekonomiczna i seksualna, także wybrzmiewają jako elementu przemocy domowej - mówi dr Katarzyna Golusińska - przewodnicząca Komisji ds. Mediacji przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu.
Skoro rozszerza się sama definicja przemocy, czy można mówić o pozytywnych efektach konferencji takich jak chociażby ta czarnkowska?
- Sukcesem jest to, że dzisiaj w pracach komisji alkoholowej wnioskodawcami co do podejmowania czynności wobec mieszkańców Czarnkowa sprawiających problemy w obszarze przemocy, czy w obszarze nadużywania alkoholu, są członkowie rodzin. To jest wielki sukces dlatego, że ta świadomość, ta mentalność ludzi wzrasta - podkreśla Ewa Pawlikowska Adamczak
- przewodnicząca Miejskiej komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
- Wydaje mi się, że tak, natomiast bardzo potrzebne jest to - i celowe - co dzieje się tutaj w Czarnkowie, ta konferencja, to współdziałanie lokalnych środowisk z sądem okręgowym, kuratorami które ma celu ograniczenie tej przemocy i uważam, że to jest przyszłość - podsumowuje wiceprezes Sądu Okręgowego w Poznaniu Tomasz Kosmalewicz.
Ograniczenie przemocy na jakimkolwiek etapie jest wartością samą w sobie, ale jak podkreślają uczestnicy konferencji, szans na jej całkowite wyeliminowanie nie ma.
- Przemoc różnego rodzaju ona występuje również w naszej małej społeczności. Ona jest niewątpliwie inna, natomiast cały czas to zjawisko jest, cały czas mamy bardzo dużo pracy - dodaje Ewa Pawlikowska Adamczak
Osoby, które potrzebują porady w zakresie problemów z przemocą w rodzinie, mogą zgłosić się do mieszczącej się w ratuszu Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czarnkowie, tel. 67 253 02 11.