Jeszcze w tym roku Uniwersytet Adama Mickiewicza złoży wniosek o zgodę na kształcenie lekarzy w Pile. Aby to było możliwe Nadnotecki Instytut potrzebował wsparcia Akademii Nauk Stosowanych. W środę podpisano umowę w tej sprawie.
Centrum symulacji medycznych i ratownictwa medycznego na ANS. Tu kształcą się pielęgniarki i ratownicy medyczni. Warunki przypominają te realne. Od przyszłego roku akademickiego z tej bazy i laboratoriów w ANS korzystać też będą studenci kierunku lekarskiego na UAM-ie. Wszystko wskazuje na to, że od października przyszłego roku 60 przyszłych lekarzy rozpocznie naukę na tym kierunku właśnie w Pile. - My będziemy korzystać z tego fantastycznego zaplecza, które państwo tutaj mają, ale też będziemy wspomagać ANS w Pile swoimi wykładowcami i będziemy budować coraz ściślejszą współpracę - powiedziała rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska. \
UAM ma już też podpisaną umowę o współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu. Teraz przyszedł czas na ANS. A tu oczekiwania są spore i nie dotyczą tylko kierunków medycznych... - A mianowicie, żeby uniwersytet był naszym Ciceronem w zakresie nauki umożliwiał otwieranie przewodów doktorskich u siebie na wydziałach, a także wspierał bibliotecznie i w każdy inny sposób naukowy naszą uczelnię - dodał rektor Akademii Nauk Stosowanych w Pile dr hab. Donat Mierzejewski.
Akademia Nauk Stosowanych użyczy młodym lekarzom także bazy noclegowej. Akademik jest w stanie przyjąć od 30 do 40 studentów z UAM-u. Warunkiem do otwarcia kierunku lekarskiego była też budowa prosektorium. Ono już powstaje przy pilskim szpitalu. Z kolei w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile przy ul. Kołobrzeskiej powstanie centrum symulacji medycznych oraz laboratoria. Obecnie są na etapie projektowania.