Coraz więcej mężczyzn umiera na raka prostaty

05.11.2024   Autor: Artur Maras
---560

Listopad to miesiąc świadomości męskich nowotworów. Polska niestety jest niechlubnym liderem największej dynamiki wzrostu śmiertelności z powodu raka prostaty w całej Unii Europejskiej – alarmuje Polskie Towarzystwo Urologiczne. 
 
 
 - Leczymy dobrze, ale potrzebujemy jeszcze jednej rzeczy – szybciej wykrywać raka prostaty - sygnalizuje dr n. med. Agnieszka Dyzmann-Sroka, kierowniczka Zakładu Epidemiologii i Profilaktyki Nowotworów Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.  Chodzi o odwrócenie niepokojących statystyk dotyczących śmiertelności. Rak prostaty to najczęściej diagnozowany nowotwór występujący u mężczyzn i druga przyczyna zgonów w populacji męskiej w Polsce. A wystarczy się regularnie badać - namawiają lekarze. - Rak prostaty we wczesnych etapach jest chorobą bezobjawową, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Rak prostaty we wczesnym etapie wykrycia może być chorobą w pełni wyleczalną. Należy wykonywać badanie PSA i regularnie udawać się na wizyty do poradni urologicznej - zachęca urolog Jakub Prałat

Badanie PSA robi się z krwi. Jest szybkie i bezbolesne. Zaleca się je raz w roku, szczególnie u mężczyzn powyżej 45 roku życia oraz tych, u których choroba ta występowała w rodzinie. Szacuje się, że po 70 roku życia 1 na 9 mężczyzn będzie miał raka gruczołu krokowego.  - Im jesteśmy starsi tym ryzyko zachorowania jest wyższe, ale wiemy też, że w rodzinach w których wystąpił rak prostaty w pierwszym stopniu pokrewieństwa, ryzyko jest większe niż u mężczyzn, u których w rodzinach tego nie było - dodaje dr Dyzmann-Sroka. Oprócz profilaktycznych badań, ważne jest także dbanie o siebie i swoje zdrowie. Mniej stresu, więcej snu i wysiłku fizycznego. Do tego odpowiednia dieta. - Z przykrością musze powiedzieć panom, że to grillowane, tłuste mięso niestety zwiększa ryzyko zachorowania na raka prostaty. Zachęcam jednak do jedzenia owoców i warzyw, soja ma działanie przeciwnowotworowe, jeżeli chodzi o ten nowotwór, także likopen i ryby - tłumaczy lekarka. 

 

Mimo, że w początkowym stadium choroba może nie dawać objawów, to mimo wszystko powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na: osłabienie strumienia moczu, częstomocz, wydłużenie czasu oddawania moczu czy krwiomocz. Nie powinno się ignorować przewlekłych dolegliwości. Niestety męskie choroby w tym nowotwory narządów płciowych to nadal często temat tabu... - Na pewno edukacja społeczeństwa jest niezwykle ważna. Jest takie stowarzyszenie pacjentów chorych na nowotwór prostaty, nazywa się Gladiator. Widzę ich przedstawiciele na przeróżnych zebraniach, to jest niezwykle ważne - wyjaśnia dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu prof. Julian Malicki

 
Aby panowie poczuli wsparcie, tak jak od lat robią to Amazonki. Aby zwiększyć świadomość mężczyzn w zakresie profilaktyki męskich nowotworów fundacja Kapitan Światełko od ponad dekady organizuje kampanie edukacyjne oraz bezpłatne badania. Na stronie mosznowladcy.pl znajduje się lista miast w których w ramach tegorocznej akcji, badania kontrolne wykonywane są za darmo. 

fot. poglądowa Pixabay

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group