Samorządowcy z północnej Wielkopolski szukają rozwiązań dla szpitali

07.11.2024   Autor: Sławomir Kotarski
2283---308

Samorządowcy z północnej Wielkopolski nie czekają na ogłoszenie przez ministerstwo zdrowia reformy sieci szpitali i ponad podziałami sami próbują wypracować najlepsze rozwiązania dla pacjentów. Na spotkaniu w Czarnkowie zastanawiano się jak do tego doprowadzić. 
 

22 miliardy złotych to łączna kwota zadłużenia szpitali powiatowych w Polsce. Od reformy, lub jak wolą niektórzy, transformacji, ucieczki nie ma. A to wiąże się z serią niepopularnych działań, takich jak np. wygaszanie nieefektywnych oddziałów.

Zadaniem państwa, czyli m.in. także parlamentarzystów jest przygotowanie tego nowego systemu, który na to pozwoli i tak troszeczkę wymusi tą racjonalność, żeby zapewnić podstawy finasowania, ale także żeby zapewnić tą kadrę medyczną - stwierdziła posłanka Koalicji Obywatelskiej Maria Janyska.

Bo jeśli jakiś szpital ma dobrze działające oddziały z dobrą kadrą, warto taki atut wykorzystać. Przykład? Oddział psychiatryczny w Złotowie.

Mamy dobry personel medyczny, dobrą kadrę i musimy to wzmocnić i dać im szansę na to, żeby przygotowali się do jeszcze szerszego świadczenia usług, bo dzisiaj psychiatria i psychologia to są te elementy naszego zdrowia, które tak bardzo często szwankują, z którymi tak często mieszkańcy się borykają - zauważył wicewojewoda wielkopolski Jarosław Maciejewski

Wielu starostów od dłuższego czasu wprowadza w podległych im szpitalach profilowanie. W Czarnkowie coraz mocniej stawiają na opiekę długoterminową. Otwarty niedawno Zakład Opiekuńczo-Leczniczy już teraz ma więcej chętnych niż łóżek, a jego rozbudowa to kwestia czasu. Profilowanie to także szansa dla innych szpitali w regionie.

Drugi szpital w naszym powiecie w Trzciance, być może z tego względu, że mamy tam dobrze prosperujący już od wielu lat oddział położniczo-ginekologiczny, to on będzie świadczył usługi dla mieszkanek i mieszkańców powiatów ościennych - postanowił starosta czarnkowsko-trzcianecki Grzegorz Bogacz.

Wszystkie te zmiany mają mieć charakter komplementarny, tak aby nowe profile placówek z subregionu północnej Wielkopolski się nie powielały, a wzajemnie uzupełniały. Istotną rolę odegra tu także pilski szpital specjalistyczny.

Nie możemy mówić tylko i wyłącznie o szpitalu pilskim jako jednostce nadrzędnej i podporządkowanych szpitalach powiatowych. Musimy mówić o współrealizacji zadania ochrony zdrowia w oparciu o szpital pilski i uzupełnieniem szpitali powiatowych - dodał wicewojewoda Maciejewski.

Projekt reformy przewiduje likwidację m.in. 30 procent porodówek w Polsce, w których rocznie rodzi się mniej niż 400 dzieci. Po licznych protestach wprowadzono kryterium geograficzne, ale wciąż nie wiadomo jak będzie ono określone. A tych pytań i wątpliwości jest wiele. Na tyle dużo, że starostowie z północnej Wielkopolski planują więcej spotkań. Na kolejne już zaprosił starosta pilski, Rafał Zdzierela.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group