O zagospodarowaniu lasów i ich funkcji społecznej rozmawiał tak zwany Zespół Lokalnej Współpracy. W jego skład wchodzą leśnicy, samorządowcy, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Pierwsze spotkanie inaugurujące cały cykl odbyło się w Nadleśnictwie Złotów.
Lasy Państwowe tworząc Zespoły Lokalnej Współpracy chciały wyjść naprzeciwko oczekiwaniom wszystkich, którzy prowadzą swoje działania na terenie obszarów leśnych. Spotkanie w jednym miejscu różnych środowisk ma na celu przede wszystkim zorganizowaną współpracę. - Przy wspólnym stole chcemy wypracować zgodne stanowiska czy na terenie Nadleśnictwa Złotów już widzimy takie wyraźne obszary leśne, które wymagałyby, aby ta funkcja społeczna lasów była dominującą. To oznacza, że będziemy przyjmować to jako priorytet, żeby ludzie mieli tam dobrą przestrzeń do rozwoju - powiedział konsultant do spraw społecznych w Nadleśnictwie Złotów Adam Pulit.
Przykładem stowarzyszenia, które na co dzień organizuje imprezy w złotowskich lasach jest Korpus Ekspedycyjny. Zajmuje się on między innymi przygotowywaniem rajdów oraz biegów na orientację. Współpraca tego stowarzyszenia z Nadleśnictwem Złotów nie ma polegać tylko i wyłącznie zezwalaniu na organizację imprezy na terenie lasu. Korpus Ekspedycyjny wyszedł z konkretną propozycją. - Chciałbym żebyśmy z nadleśnictwami, czy w ogóle z lasami współpracowali w konserwacji szlaków. Ale także wytyczaniu nowych szlaków turystycznych. Bo mamy piękne okolice, znamy ją i chcemy to razem pokazywać ludziom - zapowiedział Piotr Witecki ze Stowarzyszenia Korpus Ekspedycyjny.
Wszystkie wspólne uzgodnienia zawarte podczas spotkań będą obligatoryjne. To oznacza, że Zespół Lokalnej Współpracy będzie mógł zmienić funkcję lasu realizowaną przez Lasy Państwowe na funkcję społeczną. Co to oznacza w praktyce? Między innymi dostosowanie części obszaru lasu do turystyki czy rekreacji.
fot. poglądowa Pixabay