Do tego typu ośrodków trafia młodzież w wieku od 13 do 18 lat na postanowienie sądu rodzinnego. Najczęściej są to osoby, które mają problemy z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków lub sprawiają trudności wychowawcze. Resocjalizacja może jednak przebiegać także w inny sposób.
- Jednym z najważniejszych celów ośrodka jest integracja tych dzieci ze społeczeństwem. Empatia odgrywa kluczową rolę w resocjalizacji, a jej rozwijanie w stosunku do innych ludzi, zwłaszcza tych w potrzebie, jest niezmiernie istotne - mówiła Renata Aniserowicz, dyrektorka Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jastrowiu.
Formą terapii bez wątpienia była propozycja, którą przedstawił złotowski szpital – aby w sadzeniu drzew lipy na terenie szpitala wzięły udział wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jastrowiu.
W akcji sadzenia drzewek lipy wzięło udział pięć dziewcząt z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jastrowiu.
- Obecnie w naszym ośrodku, który dysponuje 48 miejscami, przebywa 39 wychowanek. Wybraliśmy dziewczęta, które są najbardziej pracowite, a także te, które rzeczywiście potrzebują wsparcia w zakresie empatii - dodała dyrektorka Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jastrowiu.
Sadzenie drzew to nie ostatnia akcja mająca na celu integrację załogi złotowskiego szpitala z młodzieżą. W planach są również odwiedziny uczniów z Liceum Ogólnokształcącego, którzy będą się uczyć udzielania pierwszej pomocy.