Pracownik socjalny na nowe czasy

24.11.2024   Autor: AM
1294---

Pomagają osobom i rodzinom przezwyciężyć trudne sytuacje życiowe. Wspierają w usamodzielnianiu i integracji społecznej. Mowa o pracownikach socjalnych, którzy obchodzili dzisiaj w MDK-u swoje święto.  

 
W ciągu kilkunastu lat mocno zmienił się charakter pracy pracowników socjalnych.  

- Właściwie byliśmy kołem ratunkowym w trudnych sytuacjach. Więcej było pomocy finansowej. Aktualne wyzwania to jest praca z rodziną, z trudnymi sytuacjami w rodzinach, gdzie mamy sytuacje przemocową, przemoc domową - mówi dyrektor Centrum Usług Społecznych w Szydłowie Elżbieta Danielska-Konopacka
 
Bo najczęściej to pracownicy socjalni podejmują interwencje na podstawie niepokojących sygnałów ze środowiska. Pomagają rozwiązywać problemy będące przyczyną trudnej sytuacji życiowej. Pomoc społeczna to także instytucje, które zajmują się całodobową opieką nad osobami potrzebującymi szczególnego wsparcia.  

- Uważam, że w naszym powiecie ta forma jest bardzo rozbudowana, bo w powiecie znajduje się pięć domów pomocy społecznej. Dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, dla osób przewlekle chorych, ale również dla dzieci, jak Dom Pomocy Społecznej w Rzadkowie. Wszystkie statystyki pokazują, że jesteśmy najszybciej starzejącym się krajem Europy - uważa Piotr Łosoś, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Falmierowie.
 
Stąd też zapotrzebowanie na instytucjonalną opiekę nad osobami starszymi będzie coraz większe. Już teraz wiele samorządów przygotowuje się na te wyzwania.  

- Na terenie powiatu pilskiego powstaje wiele klubów seniora, są dzienne domy pomocy. Gdyby objechać wszystkie ośrodki pomocy społecznej na terenie powiatu pilskiego, to to wszystko się rozwija, także usługi społeczne szeroko rozumiane. To są wyzwania XXI wieku - dodaje Elżbieta Danielska-Konopacka.   
 
To także praca i wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Nie tylko ruchowymi, ale także intelektualnymi.  

- Praca z niepełnosprawnością intelektualną jest najtrudniejsza, taka terapeutyczna, ale chyba też najbardziej wdzięczna. Naszym zadaniem jest przygotowanie uczestników do ssamodzielnego życia i możemy długo opowiadać o tym jakie są pracownie, jakich uczymy umiejętności, kompetencji i właściwej komunikacji. Natomiast, to co dla nas najważniejsze, to wyposażenie ich w to, żeby potrafili sobie poradzić w samodzielnym życiu i to bez względu na okoliczności - mówi Przemysław Wojnarowski, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Leżenicy.  

 
Zmienia się także definicja pracownika socjalnego. Do całej struktury należy także zaliczyć także m.in. rodziny zastępcze, asystentów rodziny, psychologów czy organizatorów lokalnych społeczności. Wszystkich tych, którzy pracują i działają w usługach społecznych.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group