Szwajcarsko-Polski program Współpracy to program, którego celem jest podział funduszy jakie Szwajcaria przeznaczyła na rozwój naszego kraju. O te pieniądze może starać się Złotów.
- Traci funkcje społeczno-gospodarcze, a to oznacza tyle, że między innymi miasto się wyludnia. I żeby temu zapobiec miasto nasze chce wziąć udział w programie szwajcarsko-polskim, które wesprze poszczególne obszary - mówi Jakub Pieniążkowski, burmistrz Złotowa.
Jest 12 obszarów tematycznych, które dotyczą m.in. poprawy bezpieczeństwa, stanu środowiska, infrastruktury miejskiej czy rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Kluczem do uzyskania dofinansowania jest sporządzenie odpowiedniego wniosku, który będzie potem weryfikowany przez komisję.
- To nie może być lista pobożnych życzeń, a nawet celnych, fajnych pomysłów, które nie są do zrealizowania - oznajmia Maciej Kowalczyk, dyrektor zarządzający Pheno Horizon, doradca.
- Musimy widzieć, że podmiot, który będzie realizował takie zadanie jest podmiotem, który już sobie z czymś takim poradził. Tak aby uwiarygodnić również potem w ocenie, że jest to wykonalny projekt, przez jakiś tam okres czasu, w jakieś tam grupie, w jakiś uwarunkowaniach - dodaje doradca.
Dla Złotowa najistotniejszą inwestycją, która ma być sfinansowana ze środków szwajcarskich jest przebudowa dworca kolejowego. Dodatkowo burmistrz zabiega też o sfinansowanie uzbrojenia 36 hektarów terenów inwestycyjnych. Natomiast Fundacja Złotowianka ma plan budowy tartanowego toru do frame runningu do treningów i zawodów.
- W planach jest tor zbudowany przy jeziorze Proboszczowskim. Jest to co prawda miejsce oddalone miejsce od “Miejsca Mocy” Centrum Frame Running. Ale fajnie, że coś takiego może powstać - informuje Marta Śliga, Fundacja Złotowianka.
Wnioski można składać do Urzędu Miasta w Złotowie do 10 grudnia. Następnie ratusz sprawdzi całą dokumentację techniczną i finansową. Do 16 stycznia złoży te propozycje do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.