Skansen w Osieku to filia Muzeum Okręgowego w Pile. Obie te instytucje podlegają Urzędowi Marszałkowskiemu w Poznaniu. W ubiegłym roku skansen otrzymał od marszałka 15 milionów złotych na budowę zajazdu. Będzie to nie tylko karczma dla gości, ale także sale warsztatowe oraz sala multimedialna.
- Pokazujemy rzeczywiście to, co najważniejsze. Jeśli mówię o ginących zawodach, to już teraz, bez ogródek, możemy stwierdzić, że najmłodsze pokolenie nie doświadczy ich w mieście - mówi Ziemowit Niedźwiecki, dyrektor Muzeum Okręgowego w Pile.
W skansenie można doświadczyć przeniesienia w czasie o ponad sto lat wstecz. Podobnie jest w Białośliwiu. Wyrzyska Kolejka Powiatowa posiada jedne z najstarszych wagoników na świecie, które zostały zbudowane w 1895 roku. Obiekt ten podlega powiatowi pilskiemu.
- Największym problemem w tej chwili są dachy i budynki. Myślę, że kwota w granicach 3 milionów, może nieco powyżej, powinna wystarczyć - informuje Jerzy Borzych, prezes Wyrzyskiej Powiatowej Kolejki Wąskotorowej w Białośliwiu.
- Chcemy przeznaczyć te środki na udostępnienie tej infrastruktury dla osób z niepełnosprawnościami, ucywilizowanie jej, doprowadzenie do wyremontowania świetlicy. Ten pierwszy projekt, który już w listopadzie został zgłoszony do ministerstwa, wiąże się z ocaleniem przed ruiną dachu parowozowni oraz murów - oznajmia Rafał Zdzierela, starosta pilski.
W ubiegłym roku marszałek wielkopolski przeznaczył na wąskotorówkę 80 tys. zł.
- Działania, które trwają od zeszłego roku, pokazują, że warto to wsparcie zwiększać. Jestem pewien, że zostanie ono również zwiększone w przyszłym roku, szczególnie że będzie to rok historyczny - wskazuje Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.
W przyszłym roku wąskotorówka będzie świętować 130-lecie istnienia, a Towarzystwo Wyrzyskiej Powiatowej Kolejki Wąskotorowej w Białośliwiu obchodzić będzie 25-lecie działalności.
Komentarze
Zobacz także