Członkowie Gminnych i Miejskich Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych spotkali się w Piecewie, w celu zapoznania się z procedurami przyjmowania pacjentów na oddział terapii uzależnień. Poznali także metody i programy, które pomagają pacjentom wyjść z nałogu. Sam ośrodek w Piecewie jest integralną częścią Złotowskiego Szpitala. Na oddział terapii uzależnień można trafić dzięki skierowaniu od lekarza rodzinnego lub specjalisty.
- Tylko dwie instytucje mają uprawnienia do występowania z wnioskiem do sądu o umieszczenie osoby w ośrodku leczenia uzależnień. Są to prokuratura oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - mówi Wojciech Zieliński, MKRPA w Złotowie.
Cała procedura jest nieco bardziej skomplikowana, co wynika z złożoności problemów związanych z nadużywaniem alkoholu.
- Najpierw pacjent musi trafić na oddział detoksykacyjny, a następnie, jeśli podejmie decyzję o leczeniu, trafia na oddział terapii uzależnień - informuje Aneta Kaufka, pełniąca obowiązki dyrektora Szpitala Powiatowego w Złotowie.
Okres pobytu na oddziale detoksykacyjnym trwa 11 dni. Po tym czasie pacjenci mogą trafić do Piecewa. Ich kondycja jest bardzo różna, a wiele zależy od tego, jak długo trwał stan upojenia. Najczęściej stan fizyczny tych pacjentów jest bardzo zły, podobnie jak ich psychika, która bywa wyniszczona.
Pobyt na oddziale uzależnień, bez możliwości wychodzenia poza ośrodek, trwa 6 tygodni. Pierwszy tydzień to aklimatyzacja, podczas której pacjent poznaje strukturę terapii, której będzie poddawany. Kolejne dwa tygodnie to autodiagnoza – czas, w którym pacjent rozpoznaje u siebie objawy uzależnienia. Kolejnym krokiem jest uświadomienie sobie, jak negatywny wpływ na życie człowieka ma nałóg alkoholowy. Ostatnie dwa tygodnie to przygotowanie do wyjścia z oddziału i próba rozpoczęcia życia na nowo.
- Pracuje nad motywacją do dalszego leczenia, poznaje mechanizmy głodu substancji, zjawisko nawrotów choroby oraz planuje dalszy przebieg terapii - wyjaśnia Krzysztof Staniewski, koordynator zespołu oddziału terapii uzależnień w Piecewie.
Z alkoholizmu nie można się całkowicie wyleczyć. Osoba uzależniona nie będzie już w stanie pić w sposób kontrolowany. Można jednak zahamować rozwój choroby dzięki odpowiedniej terapii. Samo leczenie daje dużą szansę na trwałe zaprzestanie picia.