Aż 9 wypadków na przejściach dla pieszych w ciągu ostatniego miesiąca - to statystyki pilskiej policji. Dlatego mundurowi coraz częściej po zmroku patrolują newralgiczne przejścia w Pile.
Choć coraz więcej przejść w Pile jest już doświetlona, to i tak po zmroku, w mżawce czy deszczu widoczność na drogach jest ograniczona. Dlatego duże znaczenie ma właściwy strój zarówno pieszych jak i rowerzystów.
- Od początku roku mieliśmy ponad 30 zdarzeń związanych z potrąceniem pieszych na przejściach. W ciągu niespełna miesiąca takich zdarzeń było aż 9, z czego 5 było bardzo poważnych, na tyle, że piesi trafili do szpitali z poważnymi obrażeniami - informuje sierż. sztab. Wojciech Zeszot, rzecznik prasowy pilskiej policji.
Jasne ubranie i elementy odblaskowe na kurtkach i płaszczach bardzo pomagają w zachowaniu bezpieczeństwa.
- Bo jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że osoba bez elementu odblaskowego jest widoczna z 20 metrów, a z jakimkolwiek elementem odblaskowym z odległości 150 metrów to faktycznie ma to wpływ na poprawę bezpieczeństwa - mówi Ireneusz Michniak, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Pile.
Pracownicy pilskiego WORDU wraz z policjantami wręczają odblaski przechodniom. Edukują też młodzież. A mundurowi ustawiają radiowozy w pobliżu przejść tak by kierowcy z daleka widząc włączone koguty zwalniali.
- Staramy się prowadzić takie akcje, które będą uświadamiać pieszych, że pomimo tych uprawnie które dostali, czyli tego pierwszeństwa na przejściu to nie zwalnia ich z zachowania szczególnej ostrożności, bycia rozważnym i przede wszystkim nawiązania kontaktu z kierującym tak aby się upewnić, że on faktycznie nas widzi, że zatrzyma się i umożliwi nam bezpieczne przejście - dodaje rzecznik prasowy.
Policjanci regularnie będą patrolować okolice najważniejszych przejść dla pieszych w Pile.