Aby młodzież sama mogła wybrać, kim chce zostać w przyszłości. Dla młodego człowieka nie jest to jednak nigdy łatwe. Z pomocą przychodzą więc doradcy zawodowi.
- Coraz większa staje się świadomość, że pomoc i doradztwo w zakresie wyboru zawodu i szkoły są istotne. Coraz częściej do naszej placówki zgłaszają się nie tylko uczniowie klas ósmych, ale także siódmych - informuje Anna Oleszczyk, doradca zawodowy, Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Pile.
Na takim spotkaniu uczniowie rozwiązują m.in. test predyspozycji zawodowych, który może być dla nich przydatnym drogowskazem.
- Zaczynamy zawsze od rozmowy i wywiadu. Na początku skupiamy się na tym, jaki jest ten nastolatek: jakie ma cechy charakteru, predyspozycje, umiejętności i mocne strony. Trzeba pamiętać, że każdy z nas – niezależnie od wieku – powinien koncentrować się na tym, co jest jego mocną stroną - dodaje Oleszczyk.
Doradcy podpowiedzą, w jakim kierunku lub branży te najmocniejsze cechy będą najbardziej korzystne i przydatne. Warto rozważyć zawody deficytowe. Według danych Powiatowego Urzędu Pracy, w przyszłym roku w powiecie pilskim takich zawodów będzie 28.
- Na pewno należy zwrócić uwagę na lekarzy, nauczycieli, psychologów i pedagogów, a także na kierowców samochodów ciężarowych, kierowców autobusów, fryzjerów, mechaników samochodowych, blacharzy i lakierników - podkreśla Monika Gruntkowska, kierownik Działu Usług Rynku Pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Pile.
Będzie także brakować operatorów ciężkiego sprzętu oraz instruktorów nauki jazdy. Na lokalnym rynku pracy brakuje również opiekunów osób starszych, księgowych, spawaczy, pracowników służb mundurowych oraz specjalistów IT.
Za dynamicznie zmieniającym się rynkiem pracy i jego wymogami próbują nadążyć szkoły.
- Wyraźnie widać, że tendencja w wyborze kierunków kształcenia wśród uczniów zdecydowanie się zmieniła. Obecnie znaczna liczba uczniów wybiera kształcenie w szkołach branżowych pierwszego stopnia lub technikach, co oznacza, że większość uczniów decyduje się na kształcenie zawodowe - dodaje dyrektor.
Powiat pilski przygotowuje ofertę edukacyjną na przyszły rok. We wszystkich placówkach prowadzonych przez powiat dyrektorzy zaplanowali ponad 1580 miejsc, czyli o ponad 360 więcej niż liczba absolwentów szkół podstawowych z terenu powiatu.