Z Wałcza do Bad Essen

Z Wałcza do Bad Essen

Jak zorganizować wymianę młodzieży polskiej z niemiecką oraz jak skutecznie starać się o zdobycie środków finansowych na projekty kulturalne, społeczne czy sportowe – tego mogli dowiedzieć się uczestnicy szkolenia, które odbyło się w wałeckim Lokalnym Centrum Nauki.

Uczniowie wałeckiego liceum ogólnokształcącego od 1993 roku wyjeżdżają do niemieckiego Bad Essen w ramach wymiany z rówieśnikami. Mieszkają tam w niemieckich rodzinach. Następnie odbywa się rewizyta, podczas której wałczanie goszczą w swoich domach przyjaciół z Niemiec. Takie bezpośrednie kontakty niosą wiele korzyści, a nauka języka to tylko jedna z nich.

- Młodzież odbywa podróż kulturową, poznając niemiecką kulturę w sposób, który jest niemożliwy do doświadczenia podczas wycieczki turystycznej. Zamiast tego mają okazję zobaczyć, jak funkcjonuje niemiecka rodzina, szkoła oraz jak żyje niemiecka młodzież - mówi Kamila Benyskiewicz-Latos,  nauczycielka języka niemieckiego.

Koordynowaniem tej wymiany zajmuje się Stowarzyszenie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W wymianie mogą uczestniczyć uczniowie szkół ponadpodstawowych, podstawowych, a także przedszkolaki. Co należy zrobić, aby podjąć taką współpracę?

- Pierwszym warunkiem jest posiadanie partnera z Niemiec. Jeśli partner nie jest jeszcze znaleziony, również pomagamy w jego pozyskaniu. Istnieje wiele możliwości współpracy – szkoła ze szkołą, szkoła z gminą, szkoła ze starostwem. Każdy, kto chce zrobić coś dla młodzieży, może złożyć wniosek - informuje Iwona Kowalczyk, Stowarzyszenie Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Podczas szkolenia uczestnicy mieli okazję zapoznać się z możliwościami, jakie daje zdobycie dofinansowania z programu Interreg, który obejmuje współpracę polsko-niemiecką w obszarze terenów przygranicznych. Powiat wałecki może w ten sposób nawiązać współpracę z samorządami Meklemburgii i Brandenburgii. Aby starać się o dofinansowanie na taki wspólny projekt, przede wszystkim należy zdobyć niemieckiego partnera. Kolejnym krokiem jest wspólne napisanie wniosku. 

- Projekty obejmujące spotkania przedszkolaków oraz próby nauki języka niemieckiego, olbrzymie koncerty czy wydarzenia kulturalne, a także wszelkiego rodzaju publikacje historyczne i konferencje - wyjaśnia Aleksandra Warska, Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania.

Mowa tu o tzw. małych projektach. Wyłączone z tego są inwestycje. W tym roku nadal można składać wnioski zarówno na wymianę polsko-niemiecką, jak i na dofinansowanie małych projektów. Jedynym warunkiem jest dotrzymanie terminu składania wniosku – nie może on zostać złożony później niż trzy miesiące przed rozpoczęciem realizacji projektu.

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.