Profesjonalny agregat prądotwórczy – jak go rozpoznać?

Profesjonalny agregat prądotwórczy – jak go rozpoznać?

Profesjonalny agregat prądotwórczy to urządzenie, które powinno zapewniać niezawodne zasilanie w każdej sytuacji. Żeby wybrać sprzęt, który spełni Twoje oczekiwania, warto zwrócić uwagę na najważniejsze cechy urządzenia, takie jak stabilizacja napięcia, możliwość automatycznego załączania czy jakość zastosowanych komponentów. W tym tekście przedstawiamy, czym charakteryzuje się profesjonalny generator oraz dlaczego warto postawić na urządzenia ze sprawdzonych źródeł.

Obligatoryjna stabilizacja napięcia

Produkcja prądu z generatora jest obarczona wahaniami napięcia, co jest naturalne dla każdego agregatu prądotwórczego. Nie oznacza to jednak, że niekorzystne dla wrażliwej elektroniki zmiany napięcia muszą być obecne na wyjściach urządzenia. Stabilizacja napięcia zapewniana przez system AVR (Automatic Voltage Regulator), pozwala na utrzymanie stałego napięcia wyjściowego. To bardzo ważne z uwagi na ochronę przyłączonych do agregatu odbiorników wyposażonych w elektronikę. Warto podkreślić, że obecnie elektronika znajduje się nie tylko w sprzęcie komputerowym, czy RTV, ale także niemal w każdym innym urządzeniu, np. w AGD, choćby w postaci wyświetlaczy czy paneli dotykowych. W tej sytuacji AVR jest niezbędny. Wybierając agregat prądotwórczy, należy brać pod uwagę wyłącznie urządzenia z wbudowaną, obligatoryjną stabilizacją napięcia.

Opcjonalne automatyczne załączanie agregatu

System ATS (Automatic Transfer Switch), określany również jako SZR (Samoczynne Załączanie Rezerwy) automatycznie przełącza zasilanie między siecią elektroenergetyczną a agregatem prądotwórczym. Działa w pełni autonomicznie – monitoruje stan sieci, a w przypadku zaniku napięcia uruchamia agregat. Po przywróceniu zasilania z sieci, ATS odłącza generator, przywracając główne źródło energii.

SZR eliminuje konieczność ręcznej obsługi agregatu, co zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Nie uzależnia produkcji prądu od obecności mieszkańców w domu, a także nie wymaga np. wychodzenia na zewnątrz w celu włączenia i wyłączenia generatora podczas mrozu czy deszczu. Jest więc przydatny, jednak nie zawsze konieczny. Nie stosuje się go, jeśli agregat pracuje wyłącznie poza siecią elektroenergetyczną.



Jest jednak wiele sytuacji, kiedy generator pracuje pierwotnie jako jedyne źródło prądu, a następnie współpracuje z siecią. Przykładem może być tu budowa domu jednorodzinnego – na etapie budowy, gdy brak jest przyłącza do sieci, automatyka nie jest potrzebna. Agregat działa jako samodzielne źródło zasilania. Po zakończeniu budowy ten sam agregat może pełnić rolę rezerwowego źródła energii dla budynku, a dodanie ATS pozwoli na automatyzację jego pracy. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na producentów i dostawców oferujących agregaty bez obligatoryjnego ATS, ale z możliwością późniejszego ich doposażenia w ten system.

Odpowiednie materiały i komponenty

Przyszłemu użytkownikowi, który nie zna się na agregatach prądotwórczych, dość trudno ocenić jakość urządzeń. A ta jest bardzo ważna z punktu widzenia długotrwałej, bezawaryjnej pracy generatorów. Wybierając agregat, warto zwrócić uwagę na informacje od producenta odnośnie do poszczególnych elementów. Szczególnie istotne są:

- silniki – jeśli pochodzą ze sprawdzonych źródeł, zapewniają potencjalnie lepsze parametry niż maszyny słabszej jakości,

- prądnice – prądnice z uzwojeniami miedzianymi gwarantują dłuższą żywotność urządzeń. Alternatywą dla miedzi jest aluminium, jednak ten metal przewodzi prąd gorzej niż miedź, a przy tym ulega utlenianiu.

Choć w agregatach znajdują zastosowanie zarówno silniki wysokoprężne, jak i benzynowe, to większym zainteresowaniem użytkowników cieszą się diesle. Są trwalsze i wytrzymalsze, a także bardziej ekonomiczne w użytkowaniu. Olej napędowy (diesel) jest efektywniejszy niż benzyna, a poza tym, można go dłużej przechowywać.

Postaw na markę!

Wybierając agregat prądotwórczy, zwróć uwagę na jego producenta i dostępne wsparcie techniczne. Znane marki oraz polscy producenci, tacy jak Proton, zapewniają nie tylko solidne urządzenia, ale także pełne wsparcie posprzedażowe. Możesz liczyć na możliwość doposażenia agregatu w SZR, nawet po dłuższym okresie użytkowania bez ATS. Dodatkowo, dostęp do części zamiennych zarówno w okresie gwarancji, jak i po jej zakończeniu, gwarantuje bezproblemową eksploatację przez wiele lat. Wybierając agregat od sprawdzonego producenta, inwestujesz w niezawodne rozwiązanie, które łatwo dostosuje się do Twoich zmieniających się potrzeb.

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.