Lewe zwolnienia lekarskie do załatwiania prywatnych spraw

Lewe zwolnienia lekarskie do załatwiania prywatnych spraw

Na „chorobowym” zdrowi załatwiają prywatne sprawy, a do pracy przychodzą chorzy – taki paradoks przynoszą wyniki badania enel-med. Do takiej sytuacji przyznaje się 19 proc. osób, niemal dwa razy więcej najmłodszych pracowników (27 proc. "zetek") niż bardziej doświadczonych (15 proc. "silversów")

Badanie Enel-Med ujawnia paradoks w polskim podejściu do chorobowego. Wielu Polaków bierze zwolnienie lekarskie bez potrzeby, a mimo choroby idzie do pracy. 19% Polaków przyznaje się do tzw. „lewych” L4, szczególnie wśród młodszych pracowników (27% z pokolenia Z). Powody to m.in. złe samopoczucie, pilne sprawy czy problemy w pracy. Z drugiej strony 62% Polaków nie bierze L4, mimo choroby, głównie z powodu nadmiaru obowiązków, braku zastępstwa czy obawy przed utratą pracy.

- W kwestii zwolnień lekarskich widzimy pewien paradoks, który potwierdzają wyniki naszego raportu. Z jednej strony, co piąty Polak przyznaje się do brania L4, mimo że czuł się zdrowy, czyli wtedy, kiedy go nie potrzebował. Ale bardziej alarmująca jest w mojej opinii druga statystyka, która mówi, że większości pracownikom zdarzają się sytuacje, kiedy wykonują swoje obowiązki, będąc chorym. Taka sytuacja nie sprzyja ani pracownikowi, ani pracodawcy - informuje Alina Smolarek, dyrektorka HR Centrum Medycznego ENEL-MED.

Pracownicy, zwłaszcza młodsze pokolenie, częściej korzystają ze zwolnień lekarskich, traktując je jako sposób na odpoczynek, podczas gdy starsi pracownicy często ignorują drobne dolegliwości. Z kolei część osób nie korzysta z L4, obawiając się negatywnych konsekwencji w pracy. Raport sugeruje, że dodatkowe dni wolne i lepsze pakiety medyczne mogłyby ograniczyć problem absencji. 

Inwestowanie w profilaktykę zdrowotną to korzyść zarówno dla firm jak i dla pracowników. Dla pracodawców oznacza to nie tylko wyższą efektywność pracy, ale także redukcję kosztów związanych z absencjami oraz poprawę wydajności zespołów. Z kolei pracownicy, którzy czują się docenieni i bezpieczni dzięki odpowiedniej opiece zdrowotnej, stają się bardziej lojalni wobec firmy - dodaje dyrektorka.

W ostatnich latach ZUS coraz dokładniej przygląda się zwolnieniom lekarskim – statystyki nie pozostawiają złudzeń. W 2023 roku przeprowadzono niemal 430 tys. kontroli, co stanowi zaledwie 1,5 proc. wszystkich wydanych zwolnień. Liczba przeprowadzanych kontroli stale rośnie i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się odwrócić – w pierwszej połowie ubiegłego roku skontrolowano ponad 260 tysięcy przypadków, wstrzymując wypłaty zasiłków na łączną kwotę około 24 mln zł.

Raport enel-med „Łączy nas zdrowie” jest dostępny TUTAJ.

opr. Biuro Prasowe Grupa ENEL-MED

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.