Samozatrudnieni na emeryturze na skraju ubóstwa? ZUS ujawnia szokujący raport. Wynika z niego, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, będą miały głodową emeryturę. Sprawa dotyczy blisko 2,25 mln samozatrudnionych Polaków, czyli niecałe 13% wszystkich pracujących.
Reforma emerytalna z 1999 roku zakłada, że każdy pracujący ma swoje indywidualne konto w ZUS. Wówczas... - było jasno to komunikowane, że im więcej będziemy opłacać składek tym będzie wyższe nasze świadczenie - tłumaczy rzeczniczka Wielkopolskiego ZUS Marlena Nowicka.
Tyle tylko, że mali przedsiębiorcy już narzekają na bardzo wysokie koszty prowadzenia działalności, w tym właśnie na horrendalnie wysokie składki ZUS - Płacę 1860 złotych i nie jestem w stanie zapłacić więcej tego ZUS-u, żeby odłożyć sobie na tę emeryturę, bo też nie mam po prostu z czego - mówi nam przedsiębiorca, pan Piotr.
Samozatrudnieni najczęściej opłacają składki od 60 procent przeciętnego wynagrodzenia, podczas gdy za pracownika na etacie pracodawca odprowadza składkę od pełnego wynagrodzenia, stąd tak duża różnica w prognozowanej emeryturze. Emerytury samozatrudnionych będą niższe od minimalnych.
- Państwo bardzo dużo zyskuje na tej grupie, najniżej zarabiającej, ponieważ jest to grupa z punktu widzenia ekonomii społecznej, która nie korzysta z państwa, próbuje sobie radzić na rynku, czyli ona wykonuje szereg czynności społecznie użytecznych - wyjaśnia księgowa i wykładowczyni w pilskiej Akademii Nauk Stosowanych Iwona Kamińska-Lech.
Dlatego zdaniem ekonomistów ten raport powinien być pretekstem do poważnej dyskusji na temat wprowadzenia wzorem państw zachodnich tak zwanej emerytury społecznej. - Koszty transformacji społecznej państwo powinno zrekompensować, dlatego też się mówi o tym, by państwo przemyślało temat tej emerytury społecznej - dodaje Kamińska-Lech.
Powstanie raportu Dobrowolne ubóstwo - o konsekwencji dobrowolnego ZUS dla samozatrudnionych, zlecił jeszcze za czasów rządów PiS Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Został przygotowany przez Polską Sieć Ekonomii już za czasów nowych rządów. Omawia problematykę systemu ubezpieczeń społecznych dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Autorzy, w tym Janina Petelczyc i Tomasz Lasocki, przedstawiają kluczowe dane i wnioski dotyczące obecnej sytuacji w Polsce. Początkowo ZUS nie publikował raportu. Zakazał tego również autorom. Dopiero nagłośnieniu sprawy przez dziennikarzy Wirtualnej Polski zakład zdecydował się na podanie raportu do publicznej wiadomości.
Komentarze