Samozatrudnionych czeka skrajne ubóstwo na emeryturze

Samozatrudnionych czeka skrajne ubóstwo na emeryturze

Samozatrudnieni na emeryturze na skraju ubóstwa? ZUS ujawnia szokujący raport. Wynika z niego, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, będą miały głodową emeryturę. Sprawa dotyczy blisko 2,25 mln samozatrudnionych Polaków, czyli niecałe 13% wszystkich pracujących. 

Reforma emerytalna z 1999 roku zakłada, że każdy pracujący ma swoje indywidualne konto w ZUS. Wówczas...  - było jasno to komunikowane, że im więcej będziemy opłacać składek tym będzie wyższe nasze świadczenie - tłumaczy rzeczniczka Wielkopolskiego ZUS Marlena Nowicka

Tyle tylko, że mali przedsiębiorcy już narzekają na bardzo wysokie koszty prowadzenia działalności, w tym właśnie na horrendalnie wysokie składki ZUS  - Płacę 1860 złotych i nie jestem w stanie zapłacić więcej tego ZUS-u, żeby odłożyć sobie na tę emeryturę, bo też nie mam po prostu z czego  - mówi nam przedsiębiorca, pan Piotr. 

Samozatrudnieni najczęściej opłacają składki od 60 procent przeciętnego wynagrodzenia, podczas gdy za pracownika na etacie pracodawca odprowadza składkę od pełnego wynagrodzenia, stąd tak duża różnica w prognozowanej emeryturze. Emerytury samozatrudnionych będą niższe od minimalnych.

- Państwo bardzo dużo zyskuje na tej grupie, najniżej zarabiającej, ponieważ jest to grupa z punktu widzenia ekonomii społecznej, która nie korzysta z państwa, próbuje sobie radzić na rynku, czyli ona wykonuje szereg czynności społecznie użytecznych - wyjaśnia księgowa i wykładowczyni w pilskiej Akademii Nauk Stosowanych Iwona Kamińska-Lech.

Dlatego zdaniem ekonomistów ten raport powinien być pretekstem do poważnej dyskusji na temat wprowadzenia wzorem państw zachodnich tak zwanej emerytury społecznej.  - Koszty transformacji społecznej państwo powinno zrekompensować, dlatego też się mówi o tym, by państwo przemyślało temat tej emerytury społecznej - dodaje Kamińska-Lech. 

Powstanie raportu Dobrowolne ubóstwo - o konsekwencji dobrowolnego ZUS dla samozatrudnionych, zlecił jeszcze za czasów rządów PiS Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Został przygotowany przez Polską Sieć Ekonomii już za czasów nowych rządów. Omawia problematykę systemu ubezpieczeń społecznych dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Autorzy, w tym Janina PetelczycTomasz Lasocki, przedstawiają kluczowe dane i wnioski dotyczące obecnej sytuacji w Polsce. Początkowo ZUS nie publikował raportu. Zakazał tego również autorom. Dopiero nagłośnieniu sprawy przez dziennikarzy Wirtualnej Polski zakład zdecydował się na podanie raportu do publicznej wiadomości. 

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.