Przyjazne i nowoczesne gabinety szkolnych pedagogów, podjazdy dla osób z niepełnosprawnością czy zajęcia terapeutyczne i strefy wyciszenia w ośmiu szkołach ponadpodstawowych. Powiat pilski na edukację włączającą otrzymał 2 mln złotych.
Szkoły ponadpodstawowe w powiecie pilskim staną się bardziej przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami.
- To ponad 2 mln złotych na wsparcie ogólnodostępnych szkół i placówek systemu oświaty powiatu pilskiego w prowadzeniu skutecznej edukacji włączającej - mói Rafał Zdzierela, starosta pilski.
Edukacja włączająca to taka, która nie wyklucza żadnego ucznia. Szczególnie tego z niepełnosprawnościami czy różnego rodzaju zaburzeniami.
- Uczniów z różnymi trudnościami, bo nie tylko niepełnosprawnościami, zwłaszcza ze spektrum autyzmu, ale też z zaburzeniami emocjonalnymi, od pewnego momentu przybywa. Cały czas ta krzywa w statystykach niestety rośnie - informuje Dominika Wróbel, pedagog, psycholog Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile.
Na to muszą być przygotowane szkoły, w tym nauczyciele. Potrzeba także odpowiedniego wyposażenia, które trafi do pilskich szkół ponadpodstawowych.
- Wyposażenie w specjalistyczny sprzęt m. in. dla osób niedowidzących i niedosłyszących, ale również kursy i studia podyplomowe dla nauczycieli, tak żebyśmy potrafili lepiej pracować z młodzieżą - mówi Karina Mazurek, dyrektorka Zespołu Szkół Budowlanych w Pile.
Dzięki dotacji część szkół dostosuje łazienki dla uczniów z niepełnosprawnościami. Powstaną także rampy i różne udogodnienia.
- W przestrzeni ogólnodostępnej zaplanowaliśmy zamontowanie budek akustycznych, po to, aby nasza młodzież mogła spokojnie wyciszyć się wtedy, kiedy jest bardzo głośno na przerwach - informuje Magdalena Michalska, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile.
Uczniowie będą mogli także skorzystać z profesjonalnego wsparcia.
- Będą mieli indywidualne zajęcia. Będzie to po 10 godzin dla każdego ucznia, czyli tak naprawdę będą to sesje. Do tej pory psycholog, który pracuje w naszych szkołach doradza. Nie prowadzi terapii indywidualnej, bo nie ma na to czasu - mówi Mariola Nosek, dyrektor Zespołu Szkół w Łobżenicy.
Zmieni się także część gabinetów szkolnych pedagogów na bardziej nowoczesne i komfortowe. Za te pieniądze będą warsztaty dla uczniów.
Komentarze