Hamlet, jakiego nie było... Retransmisja spektaklu z Królewskiego Teatru w Windsorze. Można zamówić specjalny pokaz z angielskimi napisami.
Hamlet w kinie Koral w Regionalnym Centrum Kultury już 11 marca. Będą dwa pokazy: o godz. 10.00 rozpocznie się seans dla szkół i o godz. 18.00 dla pilskiej publiczności - oba z polskimi napisami. Szkoły mogą też zamówić dodatkowy seans z napisami w języku angielskim.
W tytułowej roli zobaczymy Iana Mckellena - maga teatru i specjalistę od Shakespeare’a, najbardziej znanego jednak ze srebrnego ekranu z roli Gandalfa we Władcy Pierścieni.
„(…) musiałeś zginąć Hamlecie nie byłeś do życia” – pisze do duńskiego księcia Herbert w „Trenie Fortynbrasa”, a w jego tonie słychać bezlitosną i niezawodną znajomość ludzkiej natury, właściwą specjalistom od świata, pomników i wielkich idei. Diagnoza jest druzgocąca. A Hamlet nie może już nic powiedzieć.
Wygodnie jest z pewnością rozmawiać z martwym Hamletem – z żywym, jak przekonuje lektura dzieła Szekspira, było znacznie trudniej. Niepokorny i brutalnie szczery, skłonny do gorzkiej ironii i oporny na negocjacje z losem, duński książę stał się obrazem tragicznego buntownika. Moralne niepokoje i wewnętrzne rozedrganie, stawiające Hamleta między słowem a czynem, zrzucano niekiedy na karb jego młodości. Młodości „górnej i durnej”, która szarpie się i wyrywa, i nie chce godzić się na zgniłe kompromisy ze światem. Świat się tej młodości jeszcze uleży – można się łudzić. Ta młodość jeszcze uleży się światu.
Co jednak, jeśli niezgoda na rzeczywistość przeżywa wiosnę życia i nawet wiek męski? Jeśli tragiczna pozycja Hamleta w świecie nie jest wcale winą młodości bohatera – ale winą świata, w którym rozpleniły się zło i głupota?
Ian McKellen – tytan aktorstwa, który potrafi wszystko – powraca po latach do roli Hamleta. W opustoszałym na czas pandemii Królewskim Teatrze w Windsorze zjawiają się duchy, w tym duch ojca Hamleta, by przypomnieć pogrążonemu w chaosie światu i swemu synowi o niezniszczalnej sile zemsty i teatru... Szalony wręcz pomysł, by w roli młodego duńskiego królewicza obsadzić 85-letniego aktora, pozwala spojrzeć na najsłynniejszą sztukę Shakespeare’a z zupełnie innej perspektywy, a decyzja inscenizatorów najnowszego Hamleta (reżyseria: Sean Mathias), by Elsynorem uczynić różne przestrzenie Theatre Royal Windsor – scenę, kulisy, garderoby, widownię, korytarze teatralne – świadczy o szacunku wobec przeświadczenia najwybitniejszego dramatopisarza wszech czasów, że świat jest tylko teatrem. Oto Hamlet, jakiego jeszcze nie było: trzymający w napięciu, nietypowy, oryginalny, ale też wierny Shakespeare’owi i jego poglądom na temat teatru i kondycji człowieka wobec osobistej tragedii. Ian Mckellen to mag teatru i specjalista od Shakespeare’a. Oprócz Hamleta wcielał się w postacie Romea, Makbeta, Koriolana i króla Leara. Światowej publiczności znany jest z wielkich produkcji filmowych (Gandalf we Władcy Pierścieni i Hobbicie czy Magneto w serii filmów X-Men). Za swoje osiągnięcia, nie tylko aktorskie, zdobył uwielbienie publiczności i najważniejsze nagrody (Tony, Złoty Glob, sześciokrotnie Nagroda Laurence’a Oliviera).
Po spektaklu widzowie obejrzą wcześniej niepublikowany wywiad z Ianem McKellenem i Seanem Mathiasem. Spektakl trwa około 2 godzin 30 minut (bez przerwy). Ceny biletów: 25 zł (dla szkół) i 38 zł. bilet.rck.pila.pl, tel. 602 252 675, e-mail: kasa@rck.pila.pl
Komentarze