Nowoczesna pracownia 3D

Nowoczesna pracownia 3D

Wirtualna sekcja żaby czy ludzkiego serca. W wielkopolskiej oświacie nastała cyfrowa rewolucja. W województwie powstało pięć nowoczesnych pracowni wykorzystujących technikę 3D. Jedną z nich otwarto dzisiaj w Pile. To pierwszy taki projekt w kraju.

Sprzęt z którym do czynienia będą mieli od teraz przed wszystkim uczniowie pilskich szkół. Gogle VR, elektroniczne wskaźniki i specjalne komputery, które wprowadzają w świat wirtualnej rzeczywistości 3D.  

- Możemy tak wyłączyć poszczególne warstwy serca, że dojdziemy aż do zastawek. Możemy zmieniać tętno, możemy włączyć sobie budynek, gdzie możemy rozebrać aż do samego szkieletu, warstwami, piętrami - mówi Remigiusz Pielacha, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile.

W pracowni lekcje będą mogli prowadzić nauczyciele różnych przedmiotów. Nie tylko ścisłych, ale także humanistycznych jak np. historia.  

- Jeśli za pomocą gogli wejdzie w ten świat, pochodzi po tych jaskiniach, ulicach, zobaczy, jak tworzyli swoje ubrania, jak jedli, jak się porozumiewali. Łatwiej będzie dziecku zrozumieć i odnieść się do tych treści historycznych w kontekście, niż tylko czytając z podręcznika i oglądając ilustracje - stwierdza Dorota Kinal, dyrektorka Departamentu Edukacji i Nauki UMWW w Poznaniu.  

Cyfrowe nauczanie uzupełni proces edukacji, choć nie wyprze tradycyjnych książek. Gogle, drukarki i skanery 3D pomogą rozwijać uczniom ich pasje i zdobywać lepsze oceny.

- Ten sprzęt pozwoli też tym dzieciom, które mają problemy i potrzeby edukacyjne lepiej funkcjonować w szkole. Być może szybciej przyswoi sobie dzięki temu niektóre treści z podstawy programowej, lepiej je zrozumie i będzie logiczniej myślał - dodaje Dorota Kinal, dyrektorka Departamentu Edukacji i Nauki UMWW w Poznaniu.

Podobną pracownię w poniedziałek oddano uczniom w Poznaniu. Kolejne otworzą się w tym tygodniu w Kaliszu, Koninie oraz Lesznie. To wielkopolska rewolucja w edukacji na ogólnopolską skalę.  

- Chcieliśmy być o krok do przodu i mamy komputery, które sprowadziliśmy z Kalifornii. To są jedyne pracownie w Polsce i w takiej liczbie wyposażone komputerami. Będziemy na pewno zaskakiwać uczniów - mówi Ksenia Herbst-Buchwald, dyrektorka Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Pilska pracownia w Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy Bydgoskiej kosztowała ponad 1,1 mln zł. Łącznie na pięć nowoczesnych pracowni 3D w województwie urząd marszałkowski w ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030 wydał ponad 6 mln złotych.  

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.