Nowe fakty dotyczące historii Piły

Nowe fakty dotyczące historii Piły

Dodatkowa linia umocnień, fortyfikacje czy stworzone na podstawie walk o Piłę wytyczne dla żołnierzy radzieckich szturmujących miasta w drodze do Berlina – to nieznane dotąd wątki historii walk o Piłę w 1945 roku. Ujawnili je badacze podczas specjalnej prelekcji w Nadnoteckim Instytucie Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Pile. 

Michał Skibiński jest specjalistą w kartografii historycznej. Czytając dawne mapy odkrył nowe wątki związane z fortyfikacjami zbudowanymi w Pile przez Niemców na przełomie 1944 i 1945 roku. Okazuje się, że było ich więcej niż do tej pory sądziliśmy. Niestety te pomniki historii zachowały się jedynie na mapach radzieckich z tamtego okresu. Na podstawie odpowiednich symboli i klucza znaków na mapie Michał Skibiński dowiedział się, że... 

- Garnizon pilski miał drugi rów przeciwpancerny. Była to barykada na dzisiejszym osiedlu Podlasie. Wzmocniona przeszkodą przeciwpiechotną - mówi Michał Skibiński ze Stowarzyszenia Kartograficzno Eksploracyjnego "Dąbrowa".

Okazuje się, że nowo odkryte umocnienia to nie wszystko, co skrywa historia walk o Piłę w 1945 roku. Dr Maciej Usurski odkrył w radzieckich archiwach swoistą instrukcję postępowania stworzoną przez radzieckich dowódców. Instrukcja ta powstała 25 lutego 1945 roku i zawiera wytyczne dla żołnierzy dotyczące zdobywania miast na drodze do Berlina. Walki o Piłę były przyczynkiem do jej napisania. Możemy się z niej dowiedzieć o taktyce działań szturmowych i łączności. A także 

- Pojawią się tam informacje na temat użycia w mieście grup szturmowych, które zdobywały poszczególne obiekty. Ich składu, wyposażenia, wsparcia. Koordynacji działań pomiędzy poszczególnymi oddziałami piechoty, artylerii, czołgów dział samobieżnych - informuje dr Maciej Usurski, kustosz Muzeum Stanisława Staszica w Pile.

Opracowania historyczne, analiza archiwów oraz map to nie wszystkie metody poznania wojennej historii Piły. Czasem bywa tak że osoby nie związane z grodem Staszica posiadają informacje, które mogą rzucić nowe światło na wydarzenia historyczne. Tak było z odkrytym schronem w budynku Geovity.  

- Byliśmy tam to zwiedzać ze specjalistą. Te budynki były zburzone w czasie wojny. Pobudowano jeden duży i tego schronu tam nie ma. I co się okazało. Tam były dwa budynki, które zostały połączone łącznikiem. I schron jest dalej w piwnicy - mówi Przemysław Olszyński z Pilskiego Muzeum Wojskowego.

W dotychczasowych opracowaniach historycznych nie było także wzmianek o innym schronie. Bronił on dostępu do Piły od wschodu. Umiejscowiony był na końcu ulicy Wawelskiej. Jak się okazuje historia Piły wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic.  

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.