Od połowy lutego Polacy mogą składać roczne zeznania finansowe. To obowiązek każdego podatnika. Wszelkie wątpliwości można wyjaśnić z urzędnikami telefonicznie lub osobiście, ale uwaga – najlepiej po wcześniejszym umówieniu wizyty.
W piątek 15 lutego w usłudze twój e-pit zostały udostępnione wstępnie wypełnione zeznania podatkowe. Większość pracowników nie musi nawet niczego potwierdzać, bo dzieje się to z automatu, choć warto zweryfikować, co znajduje się na naszym indywidualnym koncie.
- W pozostałych przypadkach, czyli myślę tutaj na przykład o działalności gospodarczej, te zeznania też są wstępnie przygotowane, natomiast w pewnym zakresie przedsiębiorcy, będą musieli samodzielnie uzupełnić informację oraz oczywiście zaakceptować i wysłać swoje elektroniczne zeznanie - mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.
To od lat najpopularniejsza forma rozliczania się ze skarbówką. Rozliczyć się możemy także przy użyciu smartfona, korzystając z mobilnej aplikacji e-Urząd Skarbowy.
- Co ciekawe ta tendencja cały czas rośnie. Mamy już tylko 5-6% zeznań papierowych. Reszta jest w formie elektronicznej. Bardzo prosty sposób złożenia zeznania. Dla nas jest szybciej, szybszy zwrot - informuje Artur Szczap, naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile.
Jeśli we wcześniejszych deklaracjach wskazywaliśmy jakąś organizację pożytku publicznego, a zapomnimy zrobić to w tym roku, to skarbówka przekaże na nią 1,5% z automatu. Możemy także wskazać nową. Wystarczy wpisać numer KRS. Przy rozliczaniu się z fiskusem można także skorzystać z różnych ulg. Najpopularniejsza to ta na dziecko.
- Dużym zainteresowaniem, z roku na rok cieszy się także ulga termomodernizacyjna, podatnicy nadal korzystają także ze zwolnień, czyli np. dla pracujących emerytów, ze zwolnień dla osób do 26 roku życia, czy też z tytułu ulgi rehabilitacyjnej - mówi Agnieszka Olejniczak, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile.
Informacje o tym na jaką ulgę możemy liczyć w tym roku, możemy sprawdzić na stornie podatki.gov.pl. Jeśli mamy nadal wątpliwości, możemy także przyjść na spotkanie z urzędnikiem, choć tu najlepiej wcześniej umówić się na wizytę.
- W dogodnym dla siebie czasie, w poniedziałek przyjmujemy podatników od godz. 8-18, w pozostałe dni od 8-15. Oczywiście jeśli ktoś przyjedzie z innej miejscowości, to także w miarę możliwości go obsłużymy i udzielimy wsparcia - dodaje Artur Szczap, naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile.
Na rozliczenie się ze skarbówką mamy czas do końca kwietnia.
Komentarze