Nadnotecki Instytut UAM w Pile kontynuuje rozwój współpracy międzynarodowej angażując studentów inżynierskich technologii informatycznych w kolejne projekty międzynarodowej współpracy online (COIL - Collaborative Online International Learning) i innowacyjnej wymiany wirtualnej (VE - Virtual Exchange). Z początkiem marca studenci kierunku Technologie Informatyczne będą mieli okazję uczestniczyć w kolejnym przedsięwzięciu edukacyjnym COIL/VE, współpracując z koleżankami i kolegami studiującymi informatykę na Durban University of Technology w Republice Południowej Afryki.
Projekt będzie dotyczył zrównoważonego rozwoju w zakresie przemysłu, innowacyjności i infrastruktury. Uczestnicy będą wspólnie pracować nad rozwiązaniami wspierającymi odporne infrastruktury, zrównoważoną industrializację i informatyczne innowacje technologiczne. Współpraca ta wpisuje się w szerszy kontekst dotychczasowych działań Instytutu na rzecz wspierania kompetencji międzykulturowych studentów Technologii Informatycznych, rozwoju kompetencji językowych oraz doskonalenia umiejętności pracy zespołowej w środowisku międzynarodowym, tak bardzo istotnej w branży IT. Dzięki działaniom mgr Anny Kwaśniewskiej, od 2021 roku wirtualne wymiany stanowią integralną część zajęć lektoratu języka angielskiego w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile, co pozwala także na ćwiczenie umiejętności językowych w praktyce.
Pierwsze projekty wirtualnych wymian były realizowane przez studentów NI UAM w Pile ze studentami CETYS Universidad w Meksyku. To nasze działania były podstawą, sformalizowania współpracy między uczelniami i w dniu 29 listopada 2021 r. Jej Magnificencja Rektor naszego Uniwersytetu - prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska oraz Jego Magnificencja Rektor CETYS Universidad w Meksyku - dr Fernando Leon Garcia podpisali umowę o współpracy bilateralnej.
Nadnotecki Instytut UAM w Pile, oprócz CETYS Universidad w Meksyku współpracuje i rozwija projekt COIL/VE także z uczelniami York University w Kanadzie oraz Petro Mohyla Black Sea National University z Mikołajowa w Ukrainie. Teraz do tego grona dołączy również Durban University of Technology z Republiki Południowej Afryki. Dzięki rozwojowi projektu COIL/VE studenci inżynierskiej informatyki z NI UAM w Pile mieli i mają okazję współpracować z rówieśnikami i wykładowcami z Chin, Iranu, Korei Południowej, Meksyku, Kanady i Ukrainy, studiującymi na tych uczelniach, zdobywając cenne doświadczenie w międzynarodowym środowisku akademickim.
Tymczasem nowa inicjatywa z Durban University of Technology stanowi ekscytujące wyzwanie i cenną szansę dla studentów kierunku informatycznego, którzy będą mieli okazję poszerzać swoje horyzonty oraz zdobywać unikalne doświadczenia w ramach międzynarodowych zespołów projektowych, z odmiennych kulturowo regionów świata. Cieszymy się, że Nadnotecki Instytut UAM w Pile może oferować studentom możliwość uczestniczenia w tego typu przedsięwzięciach, które nie tylko wzbogacają ich edukację, ale także otwierają drzwi do globalnego rynku pracy. Jesteśmy przekonani, że wymiana z Republiką Południowej Afryki okaże się inspirującym i wartościowym doświadczeniem dla wszystkich uczestników.
Komentarze