Cyfrowa rewolucja dla mieszkańców? Piła chce zmapować miasto w nowoczesnej technologii. Będzie to ułatwienie pracy dla urzędników czy służb, ale także łatwiejszy dostęp dla pilan do informacji, w tym tych dotyczących planów zagospodarowania przestrzennego.
Dla mieszkańców oznacza to większy dostęp do informacji o przestrzeni miasta. W tym do tego jakie są aktualne plany wobec danego osiedla czy ulicy oraz jakie są granice poszczególnych działek. Wirtualna mapa miasta powstanie przy wykorzystaniu zdjęć robionych z samolotu wykorzystującego technologię laserową oraz zdjęć pilskich ulic robionych ze specjalnego samochodu. Na ich podstawie powstanie nowoczesny i ogólnodostępny geoportal.
- Będzie można przybliżać sobie te obrazy, powiększać do wybranej skali, robić różnego rodzaju obliczenia, powierzchni, wielkości, każdy budynek będzie można zobaczyć z czterech stron świata - mówi Andrzej Kucharczyk, zastępca dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.
Tak dokładnej mapy, Piła dotąd nie miała. Korzystać z niej będą mogli nie tylko urzędnicy i miejscy planiści, ale także służby w tym strażnicy miejscy czy strażacy. Na takim mapowaniu zyska także pilska przyroda.
- W podczerwieni, które będą pokazywały stan roślinności w naszym mieście. Będą pokazywały, które drzewa są w złej kondycji sanitarnej, a które dobrze się rozwijają. To ułatwi także zarządzanie zielenią w mieście - dodaje zastępca dyrektora.
Zaawansowane geoportale w nowoczesnej formie mają już duże miasta w Polsce jak np. Wrocław, ale i mniejsze jak Sieradz, Elbląg, Krosno czy Leszno. Powstanie takiego portalu to zdaniem architekta krok w dobra stronę, także jeśli chodzi o rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Choć to już od obywateli będzie zależało, czy będą używać takich narzędzi.
- Trzeba umieć z tego korzystać, więc mieszkańcy będą musieli się tego nauczyć. Najpierw potrzebujemy silnego społeczeństwa obywatelskiego, które będzie miało chęć, aby to wszystko analizować i sprawdzać, a wtedy to wszytko może być z korzyścią dla nas jako dla społeczeństwa - mówi Kamil Bocian, architekt.
Miasto rozpisze przetarg na powstanie nowoczesnego geoportalu w ciągu kilku tygodni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to portal ruszy pod koniec roku. Miasto przeznaczy na ten cel niemal 1,5 mln złotych, z czego 70% to unijne dofinansowanie.
Komentarze