Brakuje krwi. Centra Krwiodawstwa proszą o oddawanie tego cennego i jedynego w swoim rodzaju lekarstwa. Medycy zapewniają, że to wcale nie boli, a nasza krew może uratować niejedno ludzkie życie.
Odpowiednie przygotowanie się do oddania krwi ma znaczenie.
- Przed samym oddaniem trzeba zjeść lekki posiłek. Wypić około litra płynów. Najlepiej w przeddzień też pić dwa litry wody, popijając po trochu, nie od razu - informuje Joanna Grzegorczyk, pielęgniarka.
Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 roku życia, która waży co najmniej 50 kilogramów.
- Przechodząc rejestrację, idzie się na próbkę, potem do pani doktor i ona kwalifikuje. Jeżeli tam jest wszystko w porządku, to oczywiście dawca trafia do nas i my pobieramy krew. Wszystko ogranicza się gdzieś do godziny - dodaje pielęgniarka.
W ciągu miesiąca w pilskim Centrum Krwiodawstwa krew oddaje około 700 dawców. Jeden dawca może uratować aż trzy osoby. Obecnie najbardziej brakuje krwi z grupy 0 oraz BRh-. Krew jest tak cenna, bo nie da się jej zastąpić niczym innym.
- To jest lek, lek wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju, wytwarzany przez człowieka i dla człowieka. Nie ma możliwości wyprodukowania go w sposób sztuczny jak niektóre farmaceutyki można wyprodukować sztucznie - mówi dr Roman Klupieć, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.
Za jej oddanie przysługują dwa dni wolnego w pracy, zwrot kosztów dojazdu, czekolada czy ulgi w komunikacji miejskiej. Punkt pobrań jest czynny od poniedziałku do piątku od 7:30 do 12. Na wizytę najlepiej umówić się za pośrednictwem internetowego kalendarza poprzez stronę rckik.poznan.pl.
Komentarze