Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzimy 21 lutego. Język polski potrafi być wyzwaniem. Nawet dla rodowitych Polaków. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod lupę wszystkie wyjątki, deklinację czy choćby językowe łamańce. Chyba nie ma osoby, która nie znałaby Chrząszcza brzmiącego w trzcinie w Szczebrzeszynie.
Czy posługiwanie się poprawną polszczyzną faktycznie jest trudne?
- Jeżeli urodziłam się w Polsce i cały czas się tym posługuję to dla mnie jest łatwy, ale oficjalnie mówią, że jest trudny. A jeżeli chodzi o słownictwo polskie to często jest łamane, a to nie jest fajne - mówią pilanie.
Niestety zjawisko braku dbałości o język polski jest coraz bardziej zauważalne.
- To mi się nie podoba, nie. No bo tak samo jak sklepy, wystawy, coś tam i nie ma, że to polskie jest. Polski towar, a obce nazwy. Powinni edukować, więcej naciskać na to, żeby po prostu było czystą polszczyzną. A nie tam jakieś tam wymysły - mówią pilanie.
Choć naukę języka rozpoczyna się już od najmłodszych lat to bardzo często pojawia się poważny problem - ortografia. Co możemy zrobić, aby z językiem ojczystym być w jak najlepszych stosunkach?
- Najważniejsze jest to, żeby się rozsmakować w tym języku, bo jeśli będziemy pięknie mówić, to będziemy piękniejsi i ten świat będzie przemawiał do nas w zupełnie innych barwach - mówi Zuzanna Przeworska, poetka, wydawca, dziennikarka.
Język polski uznawany jest za jeden z najtrudniejszych języków na świecie. W dużej mierze wynika to z faktu, że mamy skomplikowaną gramatykę. Odmiana przez 7 przypadków oraz stosowanie 5 rodzajów gramatycznych potrafi być wyzwaniem nawet dla osób używających języka polskiego od dziecka. Ale pod względem trudności do języka chińskiego jeszcze nam daleko. Liczy on około 50 tysięcy znaków o bardzo podobnym znaczeniu, z czego przecięty użytkownik wykorzystuje ich około od 3 do 5 tysięcy. Na szczęście w polskim alfabecie liter mamy znaczy mniej- zaledwie 32.
Komentarze