Z leczenia uzdrowiskowego mogą korzystać także dzieci

Z leczenia uzdrowiskowego mogą korzystać także dzieci

Do sanatoriów wyjeżdża rocznie prawie 40 tysięcy Wielkopolan. Czas oczekiwania w Wielkopolsce na leczenie uzdrowiskowe dorosłych wynosi obecnie ok. 5-8 miesięcy, natomiast dzieci mogą wyjechać do sanatorium niemalże od ręki. O potrzebie takiego leczenia decyduje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, który wystawia e-skierowanie i przekazuje je do odpowiedniego oddziału NFZ.

W 2024 roku z leczenia uzdrowiskowego skorzystało ok. 38 tys. mieszkańców Wielkopolski. W połowie marca tego roku potwierdzone skierowania posiadało ok. 14 tys. pacjentów, a tyle samo oczekiwało na ich zatwierdzenie.

Wystawienie e-skierowania przez lekarza

Aby skorzystać z leczenia uzdrowiskowego konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty mającego kontrakt z NFZ. Lekarz wystawiając e-skierowanie załącza aktualne wyniki badań. Jeśli Pacjent w ciągu ostatnich 3 miesięcy leczył się w szpitalu, lekarz powinien załączyć także wypis ze szpitala.

Pacjent nie musi dostarczać skierowania do Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ (ani osobiście, ani drogą pocztową), gdyż lekarz przekazuje e-skierowanie wraz z dokumentacją automatycznie - drogą elektroniczną.

Weryfikacja przez NFZ

Pracownicy Działu Lecznictwa Uzdrowiskowego Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, do których trafiają e-skierowania, weryfikują m.in. czy pacjent jest ubezpieczony, a także kiedy był ostatnio leczony w sanatorium. Po powrocie z sanatorium, kolejny wniosek o leczenie uzdrowiskowe można złożyć po upływie 12 miesięcy.

Następnie lekarze konsultanci NFZ oceniają zasadność skierowania i kierują pacjenta do uzdrowiska o profilu, który odpowiada jego schorzeniom. Można trafić do placówki, która specjalizuje się w leczeniu chorób ortopedycznych, kardiologicznych lub dróg oddechowych.

Po pozytywnej weryfikacji, pacjent otrzymuje informację o nadanym numerze skierowania oraz orientacyjnym terminie wyjazdu. To najlepszy moment na złożenie wniosku o połączenie skierowań, jeśli ktoś chciałby wybrać się na leczenie wspólnie z małżonkiem, siostrą czy przyjaciółką. Wniosek o połączenie skierowań należy złożyć w oddziale NFZ. Można to zrobić e-mailem, osobiście lub tradycyjną pocztą.

Najpóźniej 14 dni przed wyjazdem, pacjent otrzymuje potwierdzenie skierowania, w którym zostanie wskazany konkretny ośrodek i termin rozpoczęcia turnusu. Wszystkie te informacje zostaną wysłane tradycyjną pocztą, ale pacjent ma również możliwość zapoznania się z nimi na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.

Dorośli 5-8 miesięcy, a dzieci praktycznie od razu 

Obecnie w Wielkopolsce na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dla dorosłych pacjenci czekają ok. 8 miesięcy, natomiast na uzdrowiskowe leczenie szpitalne dorosłych oraz uzdrowiskową rehabilitację w sanatorium i szpitalu uzdrowiskowym - ok. 5 miesięcy.

Niemalże od ręki na leczenie kierowane są dzieci. Dlatego zachęcamy rodziców i opiekunów prawnych do składania skierowań zarówno dla samych dzieci, jak i dla dzieci pod opieką osoby dorosłej. Z opiekunem w sanatorium muszą przebywać dzieci do 7 roku życia. Leczenie uzdrowiskowe dla dzieci jest całkowicie bezpłatne, natomiast opiekun pokrywa koszty pobytu w danym ośrodku.

Zwroty

Istnieje możliwość skorzystania z tzw. „zwrotów”, czyli miejsc zwolnionych przez pacjentów, którzy z różnych przyczyn zrezygnowali z turnusu. Informacje o dostępnych terminach można uzyskać telefonicznie lub osobiście w Dziale Lecznictwa Uzdrowiskowego.

Rezygnacja z przyznanego leczenia

Osoby, które nie mogą skorzystać z przydzielonego leczenia, powinny niezwłocznie poinformować NFZ i zwrócić skierowanie. Każda rezygnacja musi być uzasadniona oraz udokumentowana, np. zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym chorobę lub pobyt w szpitalu. W przypadku uzasadnionej rezygnacji NFZ może wyznaczyć nowy termin leczenia.

opr. NFZ w Wielkopolsce 

fot.  Fujikama z Pixabay

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.