Ponad 60 rodzin, czyli około 200 osób oczekuje na mieszkania komunalne w Wałczu. W tym roku miasto oddało do użytku tylko 7 nowo wyremontowanych lokali do zamieszkania. Powodem tak małej liczby mieszkań komunalnych oddawanych do użytku są koszty ich modernizacji.
Mieszkania komunalne to dwa rodzaje zasobów mieszkalnych w Wałczu. Różnią się one rodzajem umów zawieranych z lokatorami. Umowy socjalne dotyczą lokali o obniżonym standardzie. W takim przypadku jest mniejszy metraż. Poza tym znajdować się tam mogą piece, a toaleta może być poza lokalem mieszkalnym. Drugi rodzaj mieszkań komunalnych to takie, gdzie umowy są zawierane na czas nieoznaczony i tam standard jest lepszy. Czas oczekiwania na otrzymanie mieszkania komunalnego jest zróżnicowany.
- Jeżeli chodzi o lokale w najmie nieoznaczonym to czasami się zdarza, że nie cały rok oczekiwania, do dwóch lat. To jest lista osób w roku bieżącym najczęściej realizowana. Natomiast jeżeli chodzi o lokale socjalne, czas oczekiwania to jest powyżej trzech lat - tłumaczy Anna Czerniewicz, naczelniczka Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta w Wałczu.
Powodów tak długiego czasu oczekiwania jest kilka.
- Nie wynika tylko i wyłącznie bezpośrednio z zaniedbań i braków remontów. Powodem są też lokatorzy, którzy te mieszkania zajmują, zdają w stanie, że tak powiem w stanie opłakanym - mówi Adam Biernacki, zastępca burmistrza Wałcza.
- Najczęściej chodzi o taką dewastację, chodzi o zbieractwo, o zapuszczenie tego mieszkania, zagrzybienie tego mieszkania - dodaje Anna Czerniewicz.
Koszty remontu tak zniszczonych lokali sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. A trzeba w nich wykonać...
- Wszystkie prace wykończeniowe. Wymianę instalacji elektrycznej. Są takie miejsca, gdzie lokatorzy przez wiele lat nie wpuszczali nikogo do swoich mieszkań i nawet nie było możliwości zrobienia przeglądów elektrycznych - wyjaśnia Mariusz Eysymontt, prezes TBS w Wałczu.
Jest też kilkadziesiąt pustostanów w Wałczu, które mogłyby być mieszkaniami komunalnymi.
- Stan techniczny przewyższa możliwości budżetowe miasta w celu dostosowania ich do zamieszkania. Bardzo często zdarza się tak, że pomimo tego, że ktoś jest zainteresowany lokalem do remontu, kiedy taki lokal widzi jak on wygląda to jednak rezygnuje - przyznaje naczelniczka.
Mimo, że wałecki TBS proponuje pomoc w remoncie. Oferując podłączenie ogrzewania lub odgrzybianie. W tym roku 7 wyremontowanych lokali komunalnych przekaże miasto nowym lokatorom. Zlokalizowane są one ulicy Domańskiego oraz 1 Maja. Koszt modernizacji tych mieszkań wyniósł prawie 300 tysięcy złotych, a pieniądze pochodziły z dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. Rozpoczęły się już starania o kolejne środki, aby wyremontować kolejne lokale.
Komentarze