Jak zostać żołnierzem, albo pracownikiem cywilnym w wojsku?

Jak zostać żołnierzem, albo pracownikiem cywilnym w wojsku?

Sprzęt wojskowy, wirtualna strzelnica, orkiestra wojskowa i oczywiście grochówka - to wszystko czeka na cywili interesujących się wojskowością. W Pile odbędą się Drugie Wojskowe Targi Służby i Pracy.  

Już od piątku do soboty mieszkańcy regionu będą mogli zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt i porozmawiać z żołnierzami różnych formacji.  

- Siły zbrojne powinny się rozwijać, jest to też element, z którym my wychodzimy do społeczeństwa, nie czekamy tylko zamknięci w wojskowych centrach rekrutacji. Chcemy zorganizować coś, gdzie każdy będzie mógł zobaczyć, jak wygląda dzisiaj wojsko, zobaczyć wyposażenie indywidualne żołnierza, zobaczyć jak to wszystko się zmieniło - zachęca płk Daniel Jurewicz, szef ośrodka zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Poznaniu. 

I być może związać się z wojskiem na stałe, choć niekoniecznie z mundurem. Nie brakuje bowiem ofert pracy dla pracowników cywilnych. Targi nieprzypadkowo odbędą się w Akademii Nauk Stosowanych, która już kształci studentów na potrzeby wojska  

- Mam na myśli zawody techniczne, kierunki inżynierskie, elektrotechnika, mechanika, transport czy budownictwo jak najbardziej, no ale medyczne to nie muszę przedstawiać, to my jesteśmy tymi którzy mogą kształcić osoby i tych żołnierzy, którzy będą udzielać pomocy na polu walki - wymienia dr hab. Donat Mierzejewski, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Pile. 

Będą też oferty dla tych, którzy chcą zdobyć nowe umiejętności, a nie chcą rezygnować z dotychczasowej pracy. Taką ofertę mają obecne w Pile od niemal 4 lat Wojska Obrony Terytorialnej, które chcą...  

- Zachęcić cywilnych ludzi do szkolenia w naszej formacji, chcemy się zaprezentować z jak najlepszej strony chcemy pokazać najlepszy sprzęt, którym dysponujemy - mówi ppłk Maciej Betka, dowódca 122 batalionu lekkiej piechoty w Dolaszewie. 

Na targach będą przedstawiciele jednostek wojskowych, dowództwa generalnego, dowództwa garnizonu Warszawa, inspektoratu wsparcia sił zbrojnych, a nawet orkiestra wojskowa.  

- W Pile funkcjonowało wojsko, jak funkcjonowała wyższa oficerska szkoła samochodowa, centrum szkolenia czołgowo-samochodowego - także bardzo się cieszę, że tutaj w Pile - przyznaje ppłk Bogdan Stasiak, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Pile.

Jedynym mieście w Wielkopolsce. Targi odbywają się od 4 do 5 kwietnia od godz. 9.00 do 17.00 w szesnastu polskich miastach. 

Galeria

Jak zostać żołnierzem, albo pracownikiem cywilnym w wojsku?

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.