Praca jest, ale nie dla wszystkich. Choć poziom bezrobocia nieznacznie spadł względem ubiegłego roku to jednak problem z zatrudnieniem w Pile jest widoczny. Przyczyn jest kilka.
Zmienia się podejście do pracy. To widać szczególnie wśród młodego pokolenia. Teraz pracownicy oczekują na start dużo więcej od potencjalnego pracodawcy. - Obecnie pracownicy mają duże wyższe wymagania w stosunku do swojego miejsca pracy niż było to jeszcze kilka lat wstecz. I nie chodzi tu jedynie o te aspekty finansowe, ale też o takie czynniki jak dogodne godziny pracy, atmosferę w pracy czy możliwości wyjazdu - tłumaczy Anna Sadzińska z firmy rekrutacyjnej Randstad Polska sp. z o. o. oddział w Pile.
Być może te wymagania wpływają na to, że problem ze znalezieniem pracy mają właśnie... - Głównie młodzi udzie. Dwie wielkie fabryki się zamknęły no i ci co mogli dostać zasiłek to dostali zasiłek tak, odprawy jakieś, a reszta jest bez pracy. Markety też nie za bardzo chcą przyjmować albo ludzie nie chcą chodzić do marketów. Także ciężko jest, kobiety głównie - mówią napotkani przez nas pilanie.
Szczególnie ciężko mają panie po 50-roku życia - tak pokazują statystyki. - Zależy od no co kobieta potrafi nie. No bo tak jak na przykład w gastronomii no to myślę, że kobiety bardziej. Ale tak ogólnie to no ciężko jest, no trzeba się naprawdę rozglądać i szukać - dodają pilanki.
Można się rozglądać choćby w urzędzie pracy, gdzie osoby 50+ stanowią największą grupę zarejestrowanych bezrobotnych. - Osobom po pięćdziesiątym roku życia. I faktycznie tym osobom jest trudniej znaleźć pracę. Tu nie chodzi o stanowisko i ich wykształcenie. Raczej wynika to z postrzegania wieku - wyjaśnia dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Pile Izabela Ligęza.
Wielu pracodawców obawia się, że starsza osoba będzie mniej wydajna czy pojawią się u niej problemy zdrowotne. I często takie obawy przeważają nad doświadczeniem czy umiejętnościami pracownika. Zmienia się też podejście pracodawców do zatrudniania. - Obserwujemy nieco ostrożniejsze podejście naszych klientów do zatrudniania nowych pracowników. Niemniej jednak nasi klienci coraz częściej stawiają właśnie na zatrudnienie w formule pracy tymczasowej - dodaje Anna Sadzińska.
A taki rodzaj zatrudnienia nie daje poczucia stabilizacji. Najliczniejszą grupą bezrobotnych w powiecie pilskim są osoby z wykształceniem gimnazjalnym i podstawowym bądź zasadniczym zawodowym. 10 procent zarejestrowanych posiada wykształcenie wyższe. Bezrobocie na naszym terenie wynosi około 5 procent.
Komentarze