Niemal pół miliona złotych kosztowały prace konserwatorskie przeprowadzone na dwóch cmentarzach jenieckich na Leszkowie. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa. Wczoraj w Muzeum Staszica w Pile o historii nekropolii oraz renowacji opowiadał historyk dr Maciej Usurski.
- Skupiono się na pomnikach, zarówno na cmentarzu jenieckim jak i cholerycznym. Na cmentarzu jenieckim odnowiono te trzy, które przetrwały od czasów I Wojny Światowej, mianowicie pomnik jeńców brytyjskich, pomnik jeńców armii rosyjskiej narodowości polskiej, litewskiej i łotewskiej i pomnik jeńców rosyjskich pochodzenia niemieckiego i wyznania ewangelickiego. Natomiast na cholerycznym ten jedyny obelisk, który stoi tam od czasów I Wojny Światowej - mówi dr Maciej Usurski, historyk i kustosz z Muzeum Staszica.
Teren został także ogrodzony. Oba cmentarze powstały w czasie I Wojny Światowej. Choleryczny pochodzi z 1914 roku. Spoczęło na nim ponad 180 jeńców rosyjskich – ofiar epidemii cholery w jenieckim obozie. Z tego samego roku pochodzi cmentarz jeniecki, gdzie chowano do końca I Wojny Światowej jeńców zmarłych w pilskim obozie. Spoczywa tu około 3 tys. żołnierzy różnych narodowości.
Był to pierwszy z czterech otwartych wykładów dotyczący historii regionu, które organizuje w tym roku Muzeum Staszica.
Komentarze