Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa

Przed katolikami najważniejsze święta w kalendarzu liturgicznym. Wczoraj rozpoczęło się Triduum Paschalne przypominające o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.   

W Wielki Czwartek zakończył się 40-dniowy okres Wielkiego Postu, który rozpoczęła Środa Popielcowa. To czas rekolekcji parafialnych, nabożeństw pasyjnych, odprawiania drogi krzyżowej, rozmyślań i przystępowania do spowiedzi.  

- Dokonuje się coś niezwykłego. Pojawia się wielka szansa, nadzieja dla każdego z nas ludzi wierzących, że jeśli w to uwierzymy i jeśli to przygotowanie nie było małostkowe, to z pewnością wyjdziemy z tych świąt bogatsi i lepsi - powiedział    
ks. Stanisław Oracz, proboszcz parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Pile. 
 
W Wielki Czwartek rozpoczyna się kulminacja przygotowań do Wielkanocy, czyli Triduum Paschalne, w ramach którego obchodzi się Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. W czwartek w kościołach odprawiano msze Wieczerzy Pańskiej. Kapłani obmyli nogi wiernych na znak pokory i ofiarnej służby. W Wielki Piątek nie sprawuje się mszy świętej. Wierni gromadzą się w kościołach na nabożeństwach adoracji krzyża Jezusa. W wielu parafiach odbywa się Droga Krzyżowa. Wielki Piątek jest szczególnie ważny dla protestantów. 
 

- Musimy być świadomi tego, że Wielkanoc i zmartwychwstanie byłoby jakimś cudem w jakiejś formie, ale nie nabrałoby sensu wybaczenia grzechu, bez ofiary Jezusa Chrystusa jako baranka bożego złożonego w symbolicznej ofierze - mówił ks. Tomasz Wola, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Pile.   

Zgodnie z tradycją katolicką w sobotę kapłani święcą pokarmy, które przynoszą wierni. Wieczorem odprawiana jest msza wigilii paschalnej. To dzień przed najważniejszym wydarzeniem w kościele katolickim.  

- My wierzymy, że Bóg naprawdę przychodzi i tego chcemy doświadczać w te święta. Bóg, który z miłości dla nas umiera na krzyżu i chcemy doświadcza te jego zmartwychwstania. Nie tego historycznego, a tego w naszym życiu, kiedy Bóg przychodzi, aby nas zbawiać - powiedział br. Paweł Teperski, duszpasterz ze wspólnoty braci kapucynów mniejszych w Pile   
 
W niedzielę wielkanocną w kościołach celebrowane są nabożeństwa rezurekcyjne. Widzowie TV ASTA także będą mogli uczestniczyć w nabożeństwie. Rozpoczęcie transmisji z Kościoła pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Pile w niedzielę wielkanocną o 6 rano. Powtórka o 12.00. 

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.