Żałoba narodowa po śmierci papieża

Żałoba narodowa po śmierci papieża

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o wprowadzeniu 26 kwietnia dnia żałoby narodowej. W sobotę odbędzie się pogrzeb zmarłego w poniedziałek papieża Franciszka.

- W związku ze śmiercią Ojca Świętego prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, aby dzień pogrzebu - 26 kwietnia- uczynić dniem żałoby narodowej - czytamy we wpisie Wojciecha Kolarskiego Szefa Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta.

Uroczysta msza pogrzebowa papieża Franciszka, na której obecni będą również prezydent Polski Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Duda, rozpocznie się w sobotę o godz. 10.00 w Watykanie. Po mszy na placu Świętego Piotra trumna z ciałem zwierzchnika Kościoła katolickiego zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie pochowany zgodnie ze swoją wolą.

Ogłoszenie w Polsce żałoby narodowej wiąże się z obowiązkiem opuszczenia flag państwowych do połowy masztu. Upowszechnił się również zwyczaj przepasania flagi kirem - choć nie jest to regulowane żadnymi obowiązującymi przepisami. W czasie żałoby narodowej odwoływana jest większość imprez masowych - w tym koncerty, widowiska i rozgrywki sportowe. 

Żałoba to czas refleksji i okazania szacunku - zarówno wobec ofiar tragedii, jak i postaci szczególnie zasłużonych. 

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.