Zmiana branży – jak skutecznie przekwalifikować się i znaleźć nową pracę?

Zmiana branży – jak skutecznie przekwalifikować się i znaleźć nową pracę?

Praca w Twoim zawodzie nie daje Ci satysfakcji lub obawiasz się, że jest mało przyszłościowa? Może nadszedł czas, by poszukać zatrudnienia w innej branży? Sprawdź, jakie działania podjąć, jeśli rozważasz przekwalifikowanie.

Analiza własnych kompetencji i zainteresowań

Pierwszym krokiem w zmianie branży jest określenie swoich mocnych stron i zainteresowań. Żeby zyskać jeszcze większą świadomość dotyczącą własnych umiejętności, niektórzy decydują się np. na testy pomagające w rozpoznaniu talentów, które mogą dać jeszcze szersze spojrzenie na potencjalne możliwości. Ważne jest jednak skonsultowanie wyników z ekspertem, by lepiej zrozumieć, jak rozwijać swoje naturalne predyspozycje tak, by przerodziły się w mocne strony. Praca zgodna z talentami to ważny aspekt zawodowego spełnienia. Warto też przeanalizować swoje dotychczasowe działania, zastanawiając się, co przychodziło Ci z łatwością i płynnością, większą niż innym, a także, jakie zadania szczególnie Cię cieszyły. To dobra baza do tego, by pewne umiejętności i doświadczenia przenieść z dotychczasowego zawodu do nowego. Zastanów się więc, w jakiej nowej roli możesz wykorzystać np. swoje zdolności organizacyjne, analityczne lub komunikacyjne.

Poznanie rynku pracy i wymagań branży

Dynamiczne zmiany technologiczne i gospodarcze sprawiają, że rynek pracy jest obecnie zmienny i mało przewidywalny. Powstają nowe zawody, a inne zanikają. Gdy już znasz swoje mocne strony i zainteresowania, zastanów się, w jakiej branży dobrze dalej je rozwijać i uzupełniać o nowe kompetencje. Sektorem dającym szeroki wachlarz stanowisk i możliwość rozwoju jest obecnie np. logistyka. Zanim jednak podejmiesz decyzję o nowym zawodzie, sprawdź, na jakie stanowiska prowadzone są rekrutacje i jakie wymagania stawiają pracodawcy. Dobrym źródłem informacji są raporty rynkowe, rozmowy z osobami pracującymi w branży oraz ogłoszenia o pracę. Odnosząc się do wspomnianej branży logistycznej, możesz przeanalizować np. oferty pracy proponowane przez LPP Logistics, czyli firmę odpowiedzialną za logistykę spółki LPP, do której należą takie marki jak Reserved, Mohito, Sinsay, Cropp i House obecne już na ponad 40 rynkach.

Uzupełnienie kwalifikacji i pierwsze doświadczenia w nowej branży

Zmiana pracy niejednokrotnie wiąże się z koniecznością zdobycia nowych kwalifikacji. W takie sytuacji warto rozważyć kursy, szkolenia lub studia podyplomowe. W przypadku wspomnianej branży logistycznej przykładowo przydatna będzie wiedza z zakresu zarządzania łańcuchem dostaw, transportu czy gospodarki magazynowej. Specjalistyczne kursy w tym zakresie mogą zwiększyć szanse na zatrudnienie. W zdobyciu umiejętności w nowym zawodzie wartościowe będą też staże czy tematyczne projekty. Może w firmie, w której pracujesz, jest możliwość międzydziałowej współpracy, która pomoże Ci przyjrzeć się lepiej działaniom z innego zakresu?

Dynamiczne zmiany na rynku pracy niejednokrotnie wymagają poszukiwania nowej drogi zawodowej. Jeśli czujesz, że dla Ciebie przyszedł czas na przebranżowienie, przeanalizuj powyższe kwestie, uwzględniając je również w dedykowanych CV i listach motywacyjnych. Skuteczne przekwalifikowanie wymaga przygotowania, zdobycia wiedzy i budowania doświadczenia. Dobrze przemyślany plan i jego wytrwała realizacja zwiększają szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy, również w nowym sektorze.

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.