Muzyczne widowisko "Dźwiękiem malowane" jest połączeniem muzyki na żywo, animowanych obrazów oraz anegdot i ciekawostek o polskich obyczajach, życiu i malarstwie Józefa Chełmońskiego. Jest to pełen zmiennych nastrojów muzycznych koncert. Artyści na scenie – za pomocą często zaskakujących instrumentów – tworzą muzyczny dialog między wyświetlanymi obrazami a dźwiękiem.
Projekt jest hołdem dla wybitnego polskiego malarza Józefa Chełmońskiego. Składa się z trzech elementów: multisensorycznej wystawy ożywionych przez animacje dzieł mistrza realizmu, widowiska "Dźwiękiem malowane" oraz doświadczenia VR.
Kompozytor Maciej Muraszko, zdobywca dwóch statuetek Fryderyka oraz Fundacja Koncept Kultura, wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych festiwalach filmowych za twórczość multimedialną, animacje 3D, połączyli siły w projekcie "Chełmoński. Dźwiękiem malowane". Artyści wspólnie ożywili malarskie wizje Józefa Chełmońskiego, zapraszając widzów do podróży w magiczny świat sztuki.
Rzewna, piękna kołysanka, śpiewana przez chłopkę dzieciom, ustępuje miejsca odgłosom polowania, szczekaniu gończych psów i okrzykom jeźdźców pędzących za zwierzyną. Feeria barw i dźwięków zdaje się otaczać widza, otwierając drzwi do świata, który Chełmoński pozostawił na płótnach.
Niezwykle atrakcyjnym elementem projektu są animacje poklatkowe obrazów Chełmońskiego wykonane przez grafików i animatorów z doświadczeniem pracy w legendarnym studio Hanna-Barbera Cartoons. Założeniem artystów było jak najwierniejsze oddanie dzieł mistrza bez przetwarzania obrazów i dodawania dodatkowych elementów. Dzięki animacjom świat utrwalony przez Chełmońskiego ożywa, stając się przez to bliższy widzowi.
Nowoczesna i spektakularna forma projektu wykorzystująca różne środki wyrazu, monumentalne ekrany, zjawiskowa muzyka ilustrująca nastrój i dynamikę obrazów, to odpowiedź na zmieniający się świat i próba przybliżenia twórczości Chełmońskiego widzom z pokolenia "cyfrowych tubylców". Istotnym elementem projektu są warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych w języku polskim oraz angielskim. Współpraca z kilkunastoma muzeami w całej Polsce, które udostępniły wizerunki dzieł polskiego mistrza realizmu, ma na celu połączenie technologii z oryginalnym malarstwem. Projekt stanowi dopełnienie i swoiste zasianie ziarna zainteresowania sztuką i polskim malarstwem, jest także zachętą do odwiedzenia wystawy oryginalnych obrazów Chełmońskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, organizowanej w 2024 roku z okazji 110. rocznicy śmierci malarza.
Organizatorem jest Fundacja Koncept Kultura, którą tworzą Anna Osiadacz i Zygmunt Fit. Twórcy, w kooperacji z kilkunastoma współpracownikami, realizują projekty łączące kulturę, historię, muzykę, sztuki wizualne i edukacje z nowoczesnymi mediami. Fundacja stworzyła wiele projektów multimedialnych, w tym filmy i aplikacje w technologii VR, widowiska, animacje, wystawy, filmy dokumentalne i przygodowe.
Bilety dostępne w kasie Regionalnego Centrum Kultury oraz na stronie internetowej www.bilet.rck.pila.pl